Den svatého Patrika patří čtyřlístkům i whisky. V Praze se zazelená i Tančící dům

Sedmnáctý březen patří oslavám svatého Patrika. Svátek sice pochází z Irska, tradici si ale našel i v Česku. Restaurace, bary ale také města se na jediný den v roce zbarvují do zelena. Nasvícený bude třeba Tančící dům v Praze. Zelená bude patřit i pivu nebo třeba speciálním drinkům, včetně whisky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v New Yorku oslavují den svatého Patrika

Lidé v New Yorku oslavují den svatého Patrika | Zdroj: Reuters

Irská hudba se v pátek rozezní ve většině irských barů po celé republice. Pro některé je právě dnešní den ten nejlepší z celé sezony, třeba restaurace Savoy Hradčany má pro návštěvníky připravené tříchodové zelené menu.

„Naše tříchodové menu se skládá z polévky, máme zde i hlavní jídlo pro vegetariány, a to špenátové ravioly s ricotou. Jako dezert máme zelený svatý Patrik cheesecake s pistáciemi. K menu dále podáváme zelené pivo. Nabízíme i aperitiv, tradiční irskou whisky z limitované edice,“ vyjmenovává manažerka Dana Trnková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Den svatého Patrika patří čtyřlístkům i whisky. V Praze zezelená Tančící dům. Téma pro Zuzanu Švejdovou

Irská whisky se mezi Čechy stává rok od roku oblíbenější. Zatímco ještě v roce 2010 se do Česka dovezly lahve za přibližně 180 milionů korun, loni už to bylo skoro trojnásobně víc. Větší chuť lidí po sklence irské si všímá i whisky ambasador Zdenek Kortyš. Už několik let školí barmany, aby poznali kvalitní lahev. Podle něj se nabídka pití neustále rozrůstá.

„Češi se k whisky pomalinku propíjejí. Je vidět i velká změna v nabídce. Před pár lety se whisky různého stáčení velice špatně sháněly, ale dnes je opravdu široká nabídka, ať už různých producentů, stylů whisky, jsou dokonce i limitované edice,“ říká Kortyš.

Právě ty jsou často nejdražší. Lidé si je ale nekupují jen za účelem pití, berou je i jako výhodnou investici. „Cenová hladina je od stovkové záležitosti, až po sběratelské záležitosti, které jsou v současné době velice populární. Whisky je totiž výhodnou komoditou k investici. U sběratelských kousků je to od dvou nebo tří tisíc, až po 80 nebo 100 tisíc. Takové lahve jsou i na českém trhu,“ dodává Kortyš.

Muž v New Yorku ukazuje svůj zelený svetr a odznáčky s irskými motivy | Foto: Reuters

Svatý Patrik ale není jen o whisky. V Irsku ze svátku těží skoro všichni obchodníci, kteří pracují v turistickém ruchu. Ať už jde o restauratéry, dopravce nebo také prodejce suvenýrů.

„Jsou tu lidé, kteří přijíždí na oslavy ze zahraničí, utrácí za letenky a ubytování. Využívají i místní dopravu, mimo jiné si tu kupují taky spoustu zeleného oblečení. Z této akce tak celkově ekonomika těží a stejně tak je to i v zahraničí,“ potvrzuje zástupkyně irského velvyslance Assumpta Griffinová.

K oslavám se přidávají i další státy. Kromě festivalů hudby pořádají třeba gastronomické slavnosti. Každoročně se do zelené barvy halí i slavné sochy nebo budovy - třeba egyptské pyramidy, Niagarské vodopády nebo také Empire State Building v New Yorku. V Praze v pátek zezelená například Tančící dům.

Voda ve fontáně před Bílým domem se zbarvila do zelena | Foto: Reuters

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme