Ve věku 90 let zemřel emeritní arcibiskup Desmond Tutu. Za boj proti apartheidu dostal Nobelovu cenu
Ve věku 90 let zemřel jihoafrický emeritní arcibiskup, bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a držitel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu. S odkazem na jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu o tom v neděli informovala agentura Reuters. Na zprávu o Tutuově smrti reagovali státníci celého světa.
Ramaphosa v prohlášení vyjádřil jménem všech Jihoafričanů hluboký smutek nad úmrtím této zásadní postavy jihoafrické historie.
„Odchod emeritního arcibiskupa Desmonda Tutua je další kapitolou truchlení při loučení našeho národa s generací skvělých Jihoafričanů, kteří nám odkázali osvobozenou Jižní Afriku,“ uvedl jihoafrický prezident.
Apartheid v Jihoafrické republice trvá, segregace má ekonomickou formu, píše New York Times
Číst článek
Tutua zároveň označil za „ikonického duchovního lídra, aktivistu proti apartheidu a bojovníka za lidská práva ve světě“. Tutu byl podle Ramaphosy mužem mimořádného intelektu a integrity a patriotem, jenž byl pragmatický, zásadový a měl soucit s utlačovanými.
Tutuovi byla koncem 90. let minulého století diagnostikována rakovina prostaty a v posledních letech byl několikrát hospitalizován kvůli infekcím souvisejícím s léčbou rakoviny, uvedla agentura Reuters.
O Tutuově úmrtí jménem rodiny informovala úřadující předsedkyně jeho nadace a koordinátorka úřadu arcibiskupa Ramphela Mampheleová. Zemřel podle ní pokojně v neděli ráno v domově pro seniory v Kapském Městě. Příčinu úmrtí Mampheleová nesdělila.
Lídři truchlí
Politování nad smrtí emeritního arcibiskupa vyjádřila řada světových lídrů. Britský premiér Boris Johnson vyzdvihl jeho klíčovou roli v „boji za novou Jižní Afriku“. Britská panovnice Alžběta II. připomenula arcibiskupovu vřelost a humor. „Ráda na setkání s ním vzpomínám především pro jeho velkou vřelost a humor,“ sdělila.
Americký prezident Joe Biden s manželkou Jill ve svém prohlášení napsali, že Tutuův příklad „přesahuje hranice a bude mít dozvuky po dlouhou dobu“. Bývalý šéf Bílého domu Barack Obama mrtvého označil za „učitele, přítele a morální kompas“.
„Soustředil se na boj za osvobození a spravedlnost ve své zemi, ale zajímal se o nespravedlnost kdekoli jinde. Nikdy neztratil svůj rošťácký smysl pro humor a ochotu hledat lidskost i u nepřátel,“ uvedl Obama.
Pro generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je Tutu „zdrojem inspirace pro generace v celém světě“. Šéf Evropské rady Charles Michel vzdal čest „muži, který zasvětil život svobodě a boji o lidskou důstojnost, gigantovi, který se postavil apartheidu“.
Norský premiér Jonas Gahr Störe ho označil za „skvělého malého muže, který ukázal moc usmíření a odpuštění“. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Tutuův boj za ukončení apartheidu a usmíření v JAR „zůstane v našich vzpomínkách“, a dodal, že Tutu lidským právům zasvětil svůj život.
České ministerstvo zahraničí na twitteru označilo Tutua za zásadní postavu moderních dějin JAR. „Významně přispěl k vítězství demokracie v JAR,“ doplnilo.
Zemřel Desmond Tutu, emeritní arcibiskup, bojovník proti režimu apartheidu, zásadní postava moderních dějin #JAR, nositel Nobelovy ceny za mír. Významně přispěl k vítězství #demokracie v 🇿🇦JAR, angažoval se v boji za lidská práva, proti chudobě, HIV/AIDS.
13:37 – 26. 12. 2021
Z učitele arcibiskupem
Tutu, který 7. října oslavil své 90. narozeniny, proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír.
Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, AIDS či rasismu. Své veřejné aktivity ukončil nositel mnoha světových vyznamenání teprve před několika lety.
Volby v Jihoafrické republice vyhrála vládnoucí strana, ale dosáhla nejhoršího výsledku za 25 let
Číst článek
Tutu několik let učil na škole pro černošské obyvatele, poté se ale obrátil k teologii a v 29 letech byl vysvěcen na kněze. Jako biskup a později arcibiskup jihoafrické anglikánské církve, jíž byl hlavou jako první černoch téměř deset let, využíval svého postavení k boji proti rasovému útlaku.
Svým vytrvalým naléháním na západní státy, aby kvůli apartheidu uplatnily proti vládě JAR hospodářské sankce, vzbudil nevoli i u části černého obyvatelstva. Několikrát byl zatčen.
Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která vyšetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.
V poslední době jde o druhé úmrtí významné postavy jihoafrických dějin. V polovině listopadu ve věku 85 let zemřel poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír Frederik Willem de Klerk.