Dny české a německé kultury začaly na obou stranách hranice

Už podesáté hostí spolková země Sasko a severní Čechy Dny české a německé kultury. Přeshraniční festival je vůbec největší přehlídkou české kultury a umění v Evropě. Letos poprvé akce potrvá celé tři týdny namísto dosavadních dvou. Letošní Dny kultury odrážejí také letošní rok "osmičkových výročí".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany

Drážďany | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Virtuosi di Praga, pianistka Hana Vlasáková a mezzosopranistka Lucie Ceralová byli aktéry zahajovacího koncertu v drážďanském kostele Tří králů. Právě posledně jmenovaná byla v roce 2001 první stipendistkou Nadace Brücke (Most), která usiluje o porozumění mezi Čechy a Němci. Duch přeshraničního festivalu je jí tak velmi blízký.

Průměrná návštěvnost jednotlivých akcí festivalu přesahuje 80 procent. Německé zájemce o kulturu láká atraktivní program čím dál tím častěji do Čech a naopak. Sbližování obyvatel Česka a Saska a to nejen prostřednictvím kultury, si pochvaloval taky prezident Václav Klaus, který nechyběl u zahájení festivalu.

Bývalý dlouholetý saský premiér Georg Milbradt potvrzuje sbližování: "Třeba v případě hudby ani nemusíte ovládat jazyk sousední země. Tu můžeme všichni společně vychutnávat. Konkrétně ve středoevropském prostoru se právě Češi a Němci navzájem už po staletí kulturně obohacují. Kultura je ale jen prvním krokem. Mnohem důležitější je, že se zintenzivňují kontakty obyvatel na obou stranách hranice. Na německé straně vidím velký posun ve znalosti slovanského jazyka."

Letošní Dny kultury také odrážejí tento rok "osmičkových výročí". Rozpočet festivalu, jehož těžiště je stále velmi výrazně na německé straně hranice, je nezvykle nízký, jen něco kolem 150.000 eur. To je dáno i nezištnou pomocí partnerů akce, kteří organizátorům často poskytují své prostory zdarma.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme