Ve Vídni pokračuje třetí kolo rozhovorů o oživení jaderné dohody s Íránem. ‚Jsme na dobré cestě‘
Ve Vídni pokračují rozhovory o podmínkách oživení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnosti z roku 2015, od níž před třemi lety odstoupily Spojené státy. Zástupci signatářských zemí v úterý podle agentury Reuters dali najevo záměr jednání urychlit. Podrobnější plán by chtěli mít do poloviny května.
Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán – JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně.
Analytik: Útok na jaderné zařízení Íránu ukazuje sílu Izraele. ‚Přestřelky‘ ale ohrožují dohodu se Západem
Číst článek
Americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat. Současný šéf Bílého domu Joe Biden dal najevo, že se USA k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat
Cíl: kompromis
Ke třetímu kolu jednání ve Vídni se nyní sešli zástupci Íránu, Británie, Francie, Německa, Ruska a Číny. Hlavní neshody se přitom týkají toho, jaké sankce budou Spojené státy muset zrušit a jaké kroky bude muset učinit Írán, aby se vrátil k plnění dohody. Důraz je přitom kladen také na načasování.
Cílem je vypracovat plán, který bude vyhovovat oběma stranám. Írán přímá jednání s Američany odmítl. Zástupci pěti dalších mocností a EU, která jednání koordinuje, ale mohou za americkou delegací docházet.
Zástupci Ruska a Číny uvedli, že všechny strany chtějí proces urychlit. Konkrétní plány by vyjednavači chtěli mít na stole do poloviny května. Stát by se tak mělo předtím, než koncem května vyprší dohoda mezi Íránem a Mezinárodní agenturou pro atomovou energií (MAAE) o monitorování íránských jaderných aktivit, a před íránskými prezidentskými volbami, jež se uskuteční 18. června.
Íránský jaderný provoz v Natanzu se stal obětí ‚jaderného terorismu,‘ míní jeho šéf Sálehí
Číst článek
Čínský vyslanec při MAAE Wang Čchün po setkání s vysoce postavenými diplomaty novinářům sdělil, že jednání budou pokračovat ve středu. Vyjádřil přitom naději, že si „všechny strany udrží dynamiku, které již dosáhly ve snaze záležitost co nejdříve vyřešit“.
Spory přetrvávají
Tři expertní skupiny mají za úkol vytyčit nejdůležitější body a vypracovat možná řešení. Spojené státy a jejich evropští spojenci minulý týden uvedli, že v nepřímých jednáních zaznamenali pokrok, ale přetrvávají spory o zásadních bodech.
„Jsme na dobré cestě, ale jsou tu stále velké výzvy a náročné detaily,“ řekl íránské státní televizi hlavní íránský vyjednavač Abbás Arákčí.
Hlavní výzvou pro Spojené státy bude mimo jiné přesvědčit arabské spojence v Perském zálivu, že jakákoliv dohoda otevře cestu k podepsání dlouhodobější a pevnější úmluvy o íránském jaderném programu, jež se bude zabývat také íránském balistickým programem a jeho širší rolí v regionu. Západní státy nicméně daly najevo, že se před řešením těchto otázek chtějí v první řadě soustředit na oživení stávající dohody.
Americký zvláštní zmocněnec pro Írán Robert Malley v úterý s arabskými spojenci v Perském zálivu jednal prostřednictvím videohovoru. „Dnes ráno (v úterý ráno, pozn. red.) jsme s našimi partnery z GCC (Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu) měli dobrou diskuzi o stavu jednání o JCPOA a o regionální bezpečnosti,“ uvedl Malley na twitteru. „Vracíme se do Vídně k dalšímu kolu rozhovorů směřujících k návratu k dodržování JCPOA,“ doplnil.