‚Vyděšené batole utíká před rasistickým dítětem.‘ Twitter označil Trumpovo video za manipulované

Sociální síť Twitter v noci na pátek už počtvrté za uplynulý měsíc zasáhla do příspěvku zvěřejněného na oficiálním účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Video s bělošským a černošským dítětem doplněné o falešnou grafiku zpravodajské stanice CNN prohlašovalo, že „problémem není Amerika, ale fake news“. Twitter klip označil za „manipulované médium“, uživatelům tím chce podle mluvčího nabídnout širší kontext.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minutové video začíná záběrem na černošského chlapce, jak zdánlivě utíká před svým bělošským vrstevníkem. Výrazná grafika s červeným pruhem „breaking news“ (mimořádná zpráva) k tomu přidává: „Vyděšené batole utíká před rasistickým dítětem. Rasistické dítě je nejspíš Trumpův volič.“ V anglickém slově pro batole je přitom pravopisná chyba.

Následuje titulek Co se stalo ve skutečnosti. Video tentokrát začíná tím, jak k sobě obě děti běží a radostně se objímají. Pak se společně vydají dál po ulici.

Autorem upraveného klipu je uživatel Carpe Donktum, který pravidelně publikuje fotomontáže a parodická videa na podporu prezidenta Trumpa.

Záběry s objímajícími se dětmi zveřejnil v září 2019 otec jednoho z chlapců. „Nejlepší přátelé Finnegan a Maxwell“ se tehdy stali virálními senzacemi.

CNN se proti Trumpově příspěvku ohradila. „CNN o tomto informovala – ale přesně tak, jak k tomu došlo. Stejně tak CNN reportuje i o vaší pozici v prezidentském klání. Nadále budeme pracovat s fakty a vyzýváme vás, abyste dělal to samé a nezveřejňoval falešná videa, která zneužívají nevinné děti. Polepšete se,“ napsala stanice v prohlášení pod prezidentovým tweetem.

Odstraněná reklama

Proti Trumpem zveřejněnému obsahu zasáhl ve čtvrtek i Facebook. Jeho správci odstranili několik reklam a příspěvků, které jsou součástí kampaně za prezidentovo znovuzvolení. Obsahovaly totiž nacistický symbol, jímž se v koncentračních táborech označovali političtí vězni.

Podle sociální sítě tím příspěvky porušily zásady proti organizovanému šíření nenávisti. Trumpův tým se podle serveru Guardian hájí tím, že symbol obráceného červeného trojúhelníku s černým okrajem používá hnutí Antifa, proti kterému prezident v poslední době často vystupuje.

Twitter na konci května označil několik Trumpových výroků o podvodech při korespondenčních volbách za nepřesné. O pár dní později pak k prezidentově tweetu o zákroku při protestech v Minneapolisu přidal, že příspěvek glorifikuje násilí, a tím pádem nevyhovuje pravidlům platformy.

Trump tehdy nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Při podepisování nařízení nazval kroky Twitteru za „politický aktivismus“.

Kvůli porušení autorských práv zablokoval Twitter na začátku června také Trumpovo video s poctou Georgi Floydovi. Afroameričan zemřel 25. května při zatýkání v Minneapolisu poté, co mu zasahující bělošský policista klečel osm minut a 46 vteřin na krku.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme