‚Korespondenční hlasování je katastrofa.‘ Trump popřel odklad voleb, opět je ale předem zpochybnil
Donald Trump znovu přiživil nejistotu, která ze vznáší kolem podzimních prezidentských voleb v USA – jak budou letos vypadat, jak prezident zareaguje na případný nepříznivý výsledek a co se všechno může v zemi stát, pokud s ním nebude spokojený. Trump nejprve na twitteru rozvíjel myšlenku kvůli pandemii hlasování odložit. Později na tiskové konferenci popřel, že by o něco takového usiloval, ale znovu letošní volby předem zpochybňoval.
Donaldu Trumpovi v každém případě skončí současné funkční období 20. ledna příštího roku, na tom se nic nezmění, ani kdyby se volby skutečně posouvaly. To může podle Ústavy ovlivnit jenom Kongres.
Jenže tam k tomu podle reakcí na Trumpův tweet není absolutně žádná vůle, a to ani mezi republikány. Kongresmanka Liz Cheneyová napsala, že republikáni mají k posouvání voleb zdrcující odpor.
Pokud ale Trump chtěl svou poznámkou na twitteru jen odvrátit pozornost od v tu chvíli čerstvé zprávy o rekordním úpadku americké ekonomiky, povedlo se mu to znamenitě.
Poslechněte si celý příspěvek zahraničního zpravodaje Radiožurnálu Jana Kaliby
Vpodvečer na tiskové konferenci ho novináři zavalili dotazy právě na volby – a to už je prezident posouvat nechtěl.
„Já nechci měnit datum voleb, ale také nechci podvodné volby. Tyto volby budou nejzmanipulovanější v dějinách, pokud se bude volit poštou. Korespondenční hlasování je katastrofa. Taky nechci čekat tři měsíce a pak zjistit, že hlasovací lístky chybějí a volby jsou znehodnocené,“ řekl na tiskové konferenci.
Pošta pod tlakem
Trump kvůli viru apeluje na odložení prezidentských voleb. Hlasování poštou podle něj povede k podvodům
Číst článek
Trump už několik měsíců živí tuto konspirační teorii. Volební experti upozorňují, že poštou se v některých amerických státech běžně a bez větších problémů volí už léta a riziko zmanipulování není vyšší než u jiných forem hlasování.
Trump také nově tvrdí, že je potřeba výsledky znát okamžitě po volbách. Nic takového americké zákony neříkají a třeba před 20 lety v souboji mezi Georgem Bushem mladším a Al Gorem nebylo jasno ještě dlouho po volební noci. Letos se to i kvůli velkému zájmu o korespondenční hlasování může opakovat.
Proto se nebývale v centru pozornosti ocitla také podfinancovaná Americká pošta, která sehraje při volbách důležitou roli. Od června má nového šéfa – Louise DeJoye, podnikatele a sponzora Trumpovy kampaně.