Případ výbuchu auta s Čechy přebírá od Chorvatů česká policie. Muž dovolil, aby si dítě odneslo granát

Chorvatská policie v pátek uvedla, že vyšetřuje 46letého Čecha v souvislosti se středečním výbuchem u města Obrovac, který usmrtil dítě a další osoby zranil. Muž bude vzat do vazby. Zadržení Čecha potvrdil ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Údajně dopustil, aby si dítě odneslo výbušné zařízení nalezené na vojenském cvičišti. Dítě ho následně přivedlo k explozi během neplánované zastávky kvůli poruše vozidla.

Zadar (Aktualizováno: 19:10 21. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatská policie

Chorvatská policie | Zdroj: Profimedia

Podle policie muž se svou rodinou a přáteli navštívil „označené nebezpečné vojenské cvičiště“ v oblasti města Knin, nedbal výrazných písemných upozornění a dovolil dítěti, aby s sebou vzalo nalezené výbušné zařízení, které následně podezřelý osobně uložil do auta.

„O něco později kvůli poruše na automobilu vozidlo zastavili u silnice a dítě z vozidla vyndalo výbušné zařízení, které v jednu chvíli explodovalo,“ uvedla v prohlášení zadarská policie, která ve čtvrtek pozdě večer provedla na místě výbuchu i ve vojenském cvičišti kriminalistickou expertizu.

V Chorvatsku zemřelo po výbuchu auta s Čechy dítě, tři dospělí jsou zranění. Místní policie mluví o bombě

Číst článek

Muž je vyšetřován pro podezření z obecného ohrožení a rovněž z ohrožení života a majetku nebezpečným jednáním.

„Mohu potvrdit zadržení českého občana v souvislosti se středečním výbuchem v Zadarské župě. S ohledem na skutečnost, že při incidentu zemřelo dítě, nebudeme poskytovat žádné informace. Náš zastupitelský úřad je v kontaktu se všemi relevantními institucemi,“ poznamenal mluvčí české diplomacie Drake.

O tom, že podezřelý Čech byl po výslechu propuštěn, informoval deník Večernij list a stanice N1. „Policie vyslechla podezřelého a obvinění bude předáno České republice, s ohledem na to, že všichni účastníci události jsou Češi žijící v České republice,“ uvedla podle N1 prokuratura v Zadaru.

Vyšetřování v Česku bude podle ní „jednodušší a ekonomičtější“.

Podle chorvatských médií je podezřelý muž otcem zemřelého dítěte, kterým je devítiletý chlapec. Již dříve policie uvedla, že na místě zahynulo dítě narozené v roce 2015. Dvě ženy ve věku 49 a 34 let a jeden muž ve věku 39 let, všichni občané České republiky, byli převezeni do nemocnice v Zadaru.

Fotit se s ‚trofejemi‘

Policie dosud nesdělila, o jaké výbušné zařízení se jednalo, ani jakým způsobem bylo aktivováno. Odpovědi na tyto otázky by podle zadarské policie měli poskytnout experti ze Záhřebu na základě poznatků shromážděných během ohledání místa výbuchu.

Chorvatský deník Jutarnji list s odvoláním na zdroj obeznámený se situací uvedl, že česká rodina vjela autem hluboko do vojenského prostoru Josipa Markiče s cílem fotit se s vojenskými „trofejemi“.

„Očividně jeli na vojenské cvičiště vědomě a cíleně, aby tam šmejdili a sbírali různý vojenský materiál, jako jsou nábojnice. Podle informací, které mám, se dokonce na vojenském cvičišti fotili vedle tanku, který tam stojí jako maketa,“ uvedl zdroj, jehož identitu list nezveřejnil.

„Projeli kolem několika tabulí, na kterých byla v cizích jazycích jasná varování o tom, kde se nacházejí a jaká nebezpečí na vojenském cvičišti číhají,“ dodal zdroj.

Podle něj chlapec zřejmě našel „neaktivovaný čtyřicetimilimetrový protipancéřový granát, který později neopatrným zacházením aktivoval a na následky výbuchu zemřel“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme