Důležité bude zprůjezdnit silnice a zmapovat situaci mimo Káthmándú, říká koordinátor Člověka v tísni
Šok po ničivém zemětřesení v Nepálu, při kterém zemřelo 4310 lidí, vystřídalo rozčarování. Do země sice proudí humanitární pomoc z celého světa, k mnoha lidem se ale stále nedostala. Letiště v Káthmándú je přetížené, letadla tam čekají na přistání i několik hodin. Připravený odletět je i tým českých záchranářů. Zatím ale stále nedostal povolení k přistání. O situaci v Nepálu si moderátor Jiří Chum povídal s šéfem humanitárních programů organizace Člověk v tísni Markem Štysem.
Kde jsou teď vaši lidé? Už se jim v Káthmándú podařilo přistát?
Ano. Část týmu je v Káthmándú od nedělního večera, druhá část přistála v pondělí odpoledne, čtvrtý člověk přijíždí ve středu ráno. Dnes náš tým zhruba s desítkou nepálských dobrovolníků a zdravotníků vyráží do epicentra zemětřesení, do okresu Gorca. Budeme se snažit co nejvíce dostat do horských údolí, s cílem zmapovat situaci mimo káthmandské údolí. Zprávy, které přicházejí z vesnických oblastí, jsou skutečně znepokojivé.
V Nepálu pomáhají i Češi. O konkrétní pomoci mluvil v RI Radiožurnálu šéf humanitárních programů organizace Člověk v tísni Marek Štys
Jak budete humanitární pomoc koordinovat? Ke komu se dostane?
Podle potřeb se bude dostávat k nejpotřebnějším. Nepál je hornatá země s poměrně chabou sítí – silnice jsou narušené, ať už rozbité zemětřesením, nebo zavalené sesuvy. Logistika a způsob, jak dopravit pomoc k potřebným, bude velký oříšek.
Vzpomínám si, že v roce 2006 po zemětřesení v pákistánském Kašmíru se pomoc dostala k postiženým až 14 dní po zemětřesení pomocí helikoptér. Uvidíme, s jakými nálezy naši kolegové přijdou. Odjíždějí auty, ale předpokládají, že budou muset přesednout na motorky a poslední část cesty budou absolvovat pěšky.
Náš zpravodaj v Káthmándú Jaromír Marek popsal situaci na místě jako chaos. Na jaké problémy jste narazili vy?
Nemohu říct, že bychom na nějaké konkrétní problémy narazili. S tím, že káthmándské letiště jako jediný letecký koridor do země bude nesmírně přetížené, to že v takových situacích zákonitě panuje obrovský chaos, se počítá. Koordinace bude nesmírně složitá.
Lidé křičeli a chytali jeden druhého, popsal Čech zemětřesení v Nepálu
Číst článek
Objevují se i hlasy v médiích, které kritizují nepálskou vládu. V takových situacích to ani nemůže fungovat jinak. Také vzhledem k tomu, že Nepál je jednou z nejchudších zemí v Asii, je to hornatá země a žádná vláda nemůže být stoprocentně připravena na katastrofu podobných rozměrů.
Zahraniční pomoci je dostatek, ovšem úřady ji nestíhají rozdělovat. Dá se v situaci, jak ji popisujete, něco dělat?
Jeden z klíčových momentů bude zprůjezdnění pozemních komunikací a zmapování skutečného rozsahu katastrofy v horských údolích a mimo káthmándské údolí. Bude to trvat několik týdnů, než pomoc začne plynulejším způsobem proudit a než se frustrace lidí, kteří jsou v úplně zničených vesnicích, bez jídla a bez přístřeší, zlepší.
Nemyslím si, že na světě existuje síla, která by v těchto prvních dnech mohla situaci zásadně vylepšit. Je velice důležité, že nepálská vláda naprosto otevřeně přiznává i vlastní slabiny a žádá o zahraniční pomoc. A v kombinaci místního záchranářského úsilí, místní vlády a zahraniční pomoci se bude situace v dalších dnech jen zlepšovat.
Je úterý, mrtvých jsou tisíce, vláda se obává, aby se hlavně v Káthmándú nezačaly šířit infekce. Jak se tomu dá předejít?
Jedním z problémů je, že se pomoc soustředí jenom na Káthmándú. Jako v prvním bodě v zemi, který dostává pomoc, se situace poměrně rychle dostane pod kontrolu, a to přesto, že město je velice hustě osídlené. Bohužel se nemluví o situaci, která bude mnohem horší v okresních městech, které jsou vzdálené mediální a vládní pozornosti.
Čeští záchranáři míří do Nepálu, raněným budou pomáhat nejméně dva týdny
Číst článek
Problémům s epidemií se dá předejít sanitací. To znamená postavit velké množství provizorních toalet, mrtvá těla i zvířata, která jsou pod troskami, se musí co nejdříve odstranit. Já doufám, že se sanitační úsilí alespoň v Káthmándú bude během týdne až deseti dnů normalizovat.