Z Etiopie uprchlo kvůli bojům přes 27 000 lidí, uvádí OSN. Situaci označila za humanitární katastrofu

Před boji v etiopské oblasti Tigraj už uprchlo do sousedního Súdánu více než 27 000 lidí. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle něj se v regionu na severu země, která je po Nigérii druhým nejlidnatějším africkým státem, odehrává kvůli dvoutýdenním bojům obrovská humanitární krize. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se obává hromadného vysídlení obyvatel.

Addis Abeba (Aktualizováno: 19:05 17. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před boji v etiopské oblasti Tigraj už uprchlo do sousedního Súdánu více než 27 000 lidí

Před boji v etiopské oblasti Tigraj už uprchlo do sousedního Súdánu více než 27 000 lidí | Foto: El Tayeb Siddig | Zdroj: Reuters

„UHNCR je v pohotovosti, aby mohl v Tigraji poskytnout pomoc, až bude mít (do oblasti) přístup a dovolí to bezpečnost,“ řekl v úterý mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Babar Baloch. Organizace zároveň upozornila, že z místa má jen velmi omezené informace.

Napětí na severu Etiopie roste. Premiér Ahmed oznámil nasazení armády i nouzový stav

Číst článek

Mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uvedl, že prioritou je vytvoření humanitárního koridoru. OCHA o něm jedná s federální vládou i regionálními úřady.

Statisíce obyvatel Tigraje závisely na potravinové pomoci už před vypuknutím současných bojů, konflikt situaci zhoršil. Navíc humanitární organizace se z oblasti z bezpečnostních důvodů stahují.

Etiopský premiér Abiy Ahmed mezitím varoval jednotky Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF), že vypršelo ultimátum pro složení zbraní. Tím šéf kabinetu podle agentury Reuters připravil půdu pro závěrečnou ofenzivu vládních jednotek. „Finální rozhodující krok při prosazení práva se odehraje v následujících dnech,“ uvedl čtyřiačtyřicetiletý ministerský předseda na facebooku.

Trvající boje

Nejmladší africký lídr a laureát Nobelovy ceny za mír, kterou loni získal za dohodnutí smíru se sousední Eritreou, zahájil letecké útoky a pozemní ofenzivu proti TPLF na začátku listopadu. Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontu obvinil z ozbrojené vzpoury. Vůdci Tigraje tvrdí, že vláda obyvatele severoetiopského regionu utlačovala od chvíle, co se v roce 2018 současný premiér chopil moci.

25:28

Čína si do jisté míry Afriku kupuje, Evropa nemůže všechno podmiňovat migrací, varuje expert Šmolík

Číst článek

TPLF a jednotky vyslané federální vládou svádějí těžké boje. V konfliktu zemřely nejméně stovky vojáků i civilistů, píše Reuters a upozorňuje, že jeden diplomatický zdroj počty mrtvých odhaduje na tisíce. Agentura podotkla, že oblast Tigraj je komunikačně odříznuta a nelze proto dění v regionu nezávisle potvrdit.

Etiopie, kde žije přes 114 milionů obyvatel, mezitím zmrazila bankovní účty 34 institucí Tigrajské lidové osvobozenecké fronty, píše Reuters s odvoláním na etiopskou televizi Sana. Mezi podniky, které jsou nyní odstavené od svých bankovních účtů, patří různé firmy včetně stavebních či obchodních společností.

Tigrajské jednotky o víkendu vypálily rakety do sousední Eritreje, čímž vzrostlo riziko rozšíření konfliktu a destabilizace oblasti Afrického rohu, čehož se obávají OSN a Africká unie. Obě organizace společně s řadou evropských a afrických zemí volají po mírových jednáních. K situaci v Etiopii se vyjádřil i Nobelův výbor, jenž jednání laureátů cen obvykle nekomentuje. Tentokrát uvedl, že má vážné obavy ze situace v Etiopii, a obě strany vyzval ke klidu zbraní a k mírovému vyřešení sporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme