Druhý sesuv nastal ve chvíli, kdy osobám zavaleným při prvním sesuvu přispěchalo mnoho lidí na pomoc. Mezi mrtvými jsou podle dřívějšího sdělení úřadů i ženy, děti a policisté.
„Po sesuvu půdy, který způsobily (v pondělí) ráno silné deště, bylo nalezeno 55 těl a bilance obětí by se mohla dále zvýšit,“ uvedl podle AFP představitel místních úřadů Dagmawi Zerihun.
Už teď klimatická změna podněcuje ozbrojené konflikty, jako třeba v oblasti vysychajícího Čadského jezera. Ty jsou pak samy o sobě motorem migrace, ať vnitrostátní, anebo té mezinárodní.
Česká republika se snaží v rozvojových zemích podporovat například vzdělání, zdravotnictví nebo zemědělství. I tak ale její zahraniční pomoc nepřibližuje závazku, který má do roku 2030 splnit.
„Každý kluk, který se dostane třeba do Afriky nebo na Guineu, doveze si svůj luk, šíp, pak třeba masku. Já jsem za ta léta navozil trošku větší věci,“ popisuje cestovatel Rudolf Švaříček.
Melaku Belay začínal jako tanečník, teď v centru Fendika pořádá výstavy, umělcům platí a pořádá i akce pro děti. Založil jazzovou kapelu. Přestože je Fendika doma i ve světě ceněná, bojuje o přežití.
Židé v Etiopii žijí v izolaci od většiny ostatních Židů. Uchovali si i specifické tradice a zvyky. „V Evropě nebo Izraeli není složité najít košer jídlo, ale tady je to teď složitější," vypráví rabín.
„Když židé stavěli svojí synagogu, pozvali si k tomu pracovníky z Jemenu. A to byli muslimové. A ti zas chtěli mešitu. Tak jim ji nechali postavit a dali na ní pozemky,“ říká rabi Elijahu Habíb.
Etiopské ženy čelí dětským svatbám, obřízkám a znásilnění. Základního vzdělání dosáhne pouze polovina z nich, popisuje v rozhovoru Etiopanka, která jako jedna z mála získala univerzitní vzdělání.
Afrika je jako kontinent nejvíce ovlivněná klimatickou změnou. Na kontinent těžce dopadají opakovaná sucha, vychýlení přirozeného cyklu mezi obdobími dešťů a sucha nebo rostoucí teploty.
„Uříznout ruku je daleko rychlejší než přenést prst z nohy na ruku, aby měl člověk aspoň nějaký úchop,“ vysvětluje chirurg Tomáš Kempný, který za Medavac jezdí na Ukrajinu.
Česká atletka Moira Stewartová závod dokončila s časem 2:34:02 jako sedmá nejlepší Evropanka. V Budapešti zažila premiérový start na mistrovství světa.
Britská monarchie odmítla žádost o navrácení ostatků etiopského prince, který zemřel v Británii v roce 1879 poté, co byl jako dítě zajat britskou armádou a pohřben na hradě Windsor.
Humanitární krize v regionu trvá a mise OSN na pomoc Etiopii je hluboce podfinancovaná. „Loni jsme potřeby pro celou Etiopii vyčíslili na 3,3 miliardy dolarů. A obdrželi jsme 1,6 miliardy.”
Makak se někdy netrefí do ořechu, kameny třísknou o sebe a kus se ulomí. Podle studie mívají úlomky stejný tvar jako archeologické nálezy z doby kamenné, nástroje z pravěku staré až 3 miliony let.
Podle žaloby se mělo jednat o nenávistné příspěvky, které identifikovaly univerzitního profesora chemie, falešně obvinily, prozradily jeho adresu, a které obsahovaly výzvy k jeho zabití.
V jihoafrické Pretorii podepsaly znepřátelené strany trvalé příměří. Končí tak válka, ve které za dva roky zemřely statisíce lidí a až tři miliony vyhnala z domovů.
Země v regionu Afrického rohu jsou kvůli suchu na pokraji hladomoru. Organizace spojených národů varuje, že ke konci roku by mohly v Somálsku, Keni nebo Etiopii umírat hlady tisíce lidí denně.
Pražští policisté z pořádkových jednotek podle Mf Dnes požadují, aby jim byly proplacené pohotovosti běžnou mzdou. Přečtěte si výběr ze sobotních médií, které připravil Radiožurnál.
Vědci provedli geologické vrty v regionu východní Afriky, a to i v oblastech, kde se dřív našly fosilní pozůstatky dávných předků a příbuzných člověka, homininů.
Milionům lidí v Etiopii, Keni a Somálsku hrozí, že od letošního října do prosince zažijí nejhorší sucho za posledních 40 let. To může v regionu vyvolat bezprecedentní humanitární katastrofu.