EU přerušila rozhovory se Srbskem kvůli Mladičovi

Evropská unie přerušila asociační rozhovory se Srbskem a Černou Horou. V Bruselu to dnes oznámil komisař pro rozšíření Ollie Rehn. Důvodem je podle něj skutečnost, že Bělehrad dosud nezadržel bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, obviněného z válečných zločinů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

portrét Ratka Mladiče

portrét Ratka Mladiče | Foto: AFP

Rehn uvedl, že komise se k tomuto kroku rozhodla po telefonické konzultaci s hlavní žalobkyní Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carlou del Ponteovou.

"Její hodnocení je záporné, tedy že Bělehrad nespolupracuje plně s haagskými vyšetřovateli. Proto Evropská unie přerušuje jednání se Srbskem a Černou Horou o asociační dohodě, což je první krok ke vstupu," řekl Rehn.

Komisař Rehn mluví o zklamání, že Bělehrad nebyl schopen generála Mladiče najít. Ovšem Del Ponteová tvrdí, že Srbové měli možnost Mladiče dopadnout, přinejmenším na konci ledna. Vláda však údajně nechtěla, aby byl generál zatčen, a chtěla mu umožnit, aby se dobrovolně vzdal.

Další kolo rozhovorů, které začaly loni v září, bylo plánováno na 11. května. Nicméně Evropská komise naléhala na to, aby Bělehrad Mladiče předal do Haagu a dala mu čas k jeho zadržení do konce dubna. Podle Rehna budou jednání s Bělehradem obnovena, jakmile "srbská vláda splní své závazky".

Dohoda o stabilizaci a asociaci s unií, která je prvním krokem k jednání o členství, bude možná podle komisaře ještě uzavřena podle původního plánu do konce roku. Muselo by však dojít k dramatickému zlepšení ve spolupráci s mezinárodním tribunálem.

Klíčovým důvodem toho, že Mladič stále uniká, je podle Rehna fakt, že bezpečnostní služby a zejména vojenské zpravodajství nejsou v Srbsku pod plnou demokratickou kontrolou. Jinak si nelze neschopnost Bělehradu zadržet hledaného generála vysvětlit. Svědčí to ale také o nedostatečné demokratické vyspělosti země, dodal Rehn.

Přerušení rozhovorů s EU má již také první politickou oběť. Rezignaci dnes oznámil srbský vicepremiér a šéf srbského vyjednávacího týmu s EU Miroljub Labus. V odůvodnění premiérovi sděluje, že nedodržel slib unii vydat generála Mladiče a znemožnil evropskou integraci Srbska. Dalším ministrům jeho strany G 17 plus doporučil, aby z vlády odešli také.

"Srbsko už není důvěryhodným partnerem pro své partnery a já se dál odmítám účastnit takové politiky," uvedl dále Labus v dopise adresovaném premiérovi Koštunicovi. Jeho krok zatím nemusí znamenat pád vlády, protože strana G 17 plus jí chce nadále podporovat. Premiér Koštunica se ale o svých slibech nezmiňoval. Vyzval Mladiče, aby se vydal sám. "Nikdy Srbsko netrpělo kvůli jednomu jedinému důstojníkovi," uvedl Koštunica.

S prvními konkrétními náznaky, co vláda pro dopadení Mladiče dělá, přišel ministr pro kapitální investice Velimir Ilič. Řekl, že předvedeno bylo mnoho svědků, pomahačů a dalších lidí kolem Mladiče. Podle Iliče ho někteří lidé sledovali, ale ztratil se jim. Nedotčena se cítí Černá Hora. Tamější vláda uvedla, že bude-li koncem května vyhlášena nezávislost, Podgorica chce s Brusel jednat opět počátkem června.

Mladič je obviněn z válečných zločinů spáchaných během ozbrojeného konfliktu v Bosně v první polovině 90. let, zejména kvůli srebrenickému masakru, při němž bylo povražděno asi 8000 Muslimů (v někdejší jugoslávské federaci jedna z národností, jejíž příslušníci si po válce změnili označení na Bosňáci). Unie soudí, že se dosud skrývá na území Srbska.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme