Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Evropa přestává být pro USA partnerem

V Bruselu končí summit Evropské unie. Vysoká představitelka Evropské unie pro společnou zahraniční politiku Catherine Ashtonová má delegáty seznámit se zprávou o zahraniční politice unie. Očekává se, že poprvé oficiálně připustí, že Spojené státy už Evropa nezajímá tak moc jako dřív.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Catherine Ashtonová.

Catherine Ashtonová. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Ashtonová také podle všeho zdůraznila, že Evropa se bude snažit obnovit svůj vliv ve Washingtonu. Text pětistránkové zprávy baronky Ashtonové má k dispozici list International Herald Tribune.

Podle amerikanisty Miloše Caldy se Amerika stala sebestřednější a potřebuje si vyřešit své hospodářské problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Calda mluví o euroatlantických vztazích ve Světě o jedné.mp3

„Obchodní vztahy Ameriky s Asií jsou čtyřikrát objemnější, než obchod s Evropou. Evropané nevyložili tolik peněz na obranu jako Američané, a proto ve strategických a bezpečnostních otázkách budou hrát druhé housle,“ říká Calda.

Baronka Ashtonová by ráda obnovila evropský vliv ve Washingtonu. Ale ani Ashtonová osobně nebude podle Caldy tou pravou silnou ministryní zahraničí Evropy.

„Ona byla až čtvrtou volbou poté, co to místo bylo nabídnuto třem jiným britským politikům. To, že je tam Britka je způsobeno tím, že Gordon Brown couvl s kandidaturou Tonyho Blaira na předsedu Evropské rady, a tím pádem bylo Británii slíbeno, že místo získá britský politik,“ vysvětluje Calda.

Podle amerikanisty Catherine Ashtonová očekávání nesplnila, nemá smysl pro bezpečnostní politiku, navíc se na některé summity NATO vůbec nedostavila, a je otázkou, jak dlouho na postu vydrží.

Evropa nemá peníze na obranu, proto ji USA neberou

„V Evropě dnes není nálada na další utahování opasků, které by bylo nutné pro zvýšení obranyschopnosti Evropy. Ani silnější evropské státy nejsou spojeným státům rovnocennými partnery,“ říká Calda.

Hospodářská krize navíc podle něj vedla k tomu, že se Spojené státy i Evropa začaly starat o své vlastní ekonomické problémy a méně si uvědomují transatlantickou dimenzi. Přesto ale společenství hodnot mezi Evropou a USA trvá.

„Je v jejich zájmu udržet respektované postavení euroatlantické civilizace oproti asijským obrům. Západní svět má problém s deindustrializací, kdy se výroba směruje do zemí s nižšími náklady na pracovní sílu. Tomuto problému by měly USA i Evropa čelit, ale na obou stranách jsou reakce spíše provinciální,“ domnívá se Calda.

Ashtonová podle listu International Herald Tribune vytýká unii nejednotnost, hašteřivost, plané sliby, a uvádí, že se Evropa musí stát spolehlivým partnerem, chce-li, aby ji Spojené státy braly vážně. Podle amerikanisty Miloše Caldy je Amerika zklamaná tím, jak se Evropa zachovala k problému mezinárodního terorismu a jak je ochotná pomáhat Spojeným státům v Afghánistánu.

Helena Berková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme