Evropskou komisi by měl dál vést 'spitzenkandidát', navrhuje Juncker. Česku a dalším zemím se to nelíbí
Předsedou Evropské komise by se i v budoucnu měl stát volební lídr nejúspěšnější strany z voleb do europarlamentu. Navrhuje to její současný šéf Jean-Claude Juncker. Proti principu takzvaných spitzenkandidátů se ale staví mnoho členských zemí, včetně Česka. Hlavní rozhodování o tom, kdo povede unijní exekutivu, chtějí vrátit do rukou jednotlivých vlád.
Podle Junckera dodá předsedovi komise výběr z volebních lídrů větší legitimitu a unijním volbám evropský náboj. V budoucnu by také chtěl spojit funkci šéfa komise s vedením summitů. Od příštího funkčního období v roce 2019 se tato změna podle Junckera ale ještě nestihne prosadit.
O těchto reformách bude jednat příští týden neformální summit. Lídři na něm proberou také návrhy komise k budoucímu rozpočtu unie. Pokud státy nebudou chtít výrazné škrty ve fondech nebo podpoře zemědělců, budou podle Junckera muset mírně navýšit své příspěvky.
Co bude s mandáty Británie po odchodu z EU? Europoslanci odmítli nadnárodní kandidátky
Číst článek
Evropská komise ve středu představila možné podoby unijního rozpočtu po roce 2020 i jeho omezování v případě snížení příjmů. I při největších škrtech by Česká republika a další státy střední a východní Evropy měly nadále mít přístup k penězům z evropských fondů. Komise ale chce, aby v budoucny šly jenom na projekty, které přinesou přidanou hodnotu.
Proti navyšování příspěvků do unijního rozpočtu se už vyslovilo Rakousko. Země visegrádské čtyřky jsou na navyšování připravené.
Princip spitzenkandidátů se poprvé uplatnil v roce 2014. Vychází z německé volební tradice, kdy každá strana dopředu nominuje svého kandidáta na kancléře. Tímto způsobem se stal Juncker předsedou komise jako kandidát vítězné Evropské lidové strany.
Zachování tohoto principu požaduje i Evropský parlament. Proti je Německo, Francie, Nizozemsko nebo státy V4.