Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Maskot se spoustou očí, roboti a suši. V japonské Ósace začíná světová výstava Expo 2025

Světová výstava Expo se koná každých pět let na různých místech světa. Letos tuto globální akci hostí japonská Ósaka, kde v neděli 13. dubna otevře své brány návštěvníkům, které bude vítat až do poloviny října. A na co se letos mohou lidé těšit?

Ósaka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace

Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Desítky národních pavilónů obklopuje Velký prstenec (Grand Ring), který Guinnessova kniha rekordů zapsala jako největší architektonickou dřevěnou stavbu na světě. Architekt Sou Fudžimoto agentuře AFP řekl, že jeho impozantní stavba, která stála v přepočtu více než pět miliard korun a má průměr dva kilometry, je symbolem jednoty.

Mřížovité trámy drží šikmou střechu, která je v nejvyšším bodě vysoká 20 metrů a slouží jako „nebeský chodník“. Fudžimoto dodal, že si vybral dřevo jako udržitelný materiál; ovšem podle japonských médií bude znovu využito pouze 12,5 procenta této dočasné stavby – což je méně než původně plánovaných 25 procent.

Generální komisař české účasti Ondřej Soška a a ředitel Českého centra Přemysl Pela | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Maskotem Expa 2025 je Mjaku-Mjaku – podivné modro-červené stvoření s pěti vypoulenýma očima rozmístěnýma kolem usmívající se pusy a šestým okem na červeném ocasu. Organizátoři uvedli, že toto záhadné stvoření „se zrodilo ze spojení buněk a vody“. Když ho poprvé představili, byly reakce poněkud zmatené, ale od té doby si Mjaku-Mjaku získal na japonských sociálních sítích oblibu, a dokonce inspiroval fanouškovská umělecká díla.

Expo se do Ósaky vrací už podruhé. Poprvé se tu světová výstava konala v roce 1970 a návštěvníci mohli ve světové premiéře sledovat promítání filmu ve formátu IMAX či obdivovat kameny přivezené z Měsíce.

Tentokrát se však lístky prodávají pomalu; organizátoři doufají, že se prodá celkem 23 milionů vstupenek, ale k minulému týdnu se jejich počet nevyšplhal ještě ani na devět milionů. Mnoho místních obyvatel cítí místo hrdosti z opakovaného pořadatelství roztrpčení, že konečné náklady překročily rozpočet o 27 procent.

Architekt Tomáš Beránek | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Japonský pavilón letos naváže na měsíční kameny z roku 1970 a vůbec poprvé vystaví pro veřejnost meteorit z Marsu, který japonští vědci objevili v Antarktidě. Dalším lákadlem může být nejdelší japonský pás se suši, nejmodernější roboti, show s drony nebo tlukoucí „srdce“ vypěstované z kmenových buněk.

Seriál EXPO 2025

Jaké jsou největší historické úspěchy české a československé účasti? Které inovace představí český pavilon letos? A jak se vyráběly díly pro unikátní dřevěný pavilon v Ósace? Poslechněte si seriál Radiožurnálu EXPO 2025

V americkém pavilonu s tématem Krásná Amerika je na LED obrazovce simulátor startu rakety NASA, zatímco v jamajském pavilonu jsou k vidění sochy Boba Marleyho a Usaina Bolta v životní velikosti a bobová dráha.

Rusko v roce 2023, tedy rok poté, co napadlo Ukrajinu, oznámilo, že se Expa nezúčastní. Ukrajina v Ósace svůj pavilón má a chce vystavit 18 předmětů včetně přileb používaných při obnově energetických zařízení poškozených ruskou invazí.

Česko postavilo národní pavilon podle návrhu studia Apropos Architects ve tvaru spirály. Při zkušebním provozu ho minulý víkend navštívil japonský premiér Šigeru Išiba. V Ósace v průběhu výstavy vystoupí například Česká filharmonie, Cirk La Putyka nebo plzeňské Divadlo Alfa. Jedním z vrcholů českého programu se má stát národní den zvolený na 24. července podle narození Japonci oblíbeného malíře Alfonse Muchy v roce 1860.

O financování české účasti na Expo 2025, na níž vláda vyčlenila asi 290 milionů korun, panují dohady. Část peněz poskytli soukromí partneři. Server iROZHLAS.cz už dříve napsal, že se stavba pavilonu kvůli vícepracím prodražila o 92,6 milionu korun a konečná cena se vyšplhala na 286 milionů korun.

ČTK, ova Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme