První kolo rumunských prezidentských voleb vyhrál krajně pravicový Simion. Získal 40,96 procenta
První kolo prezidentských voleb v Rumunsku v neděli po sečtení všech hlasů jasně vyhrál krajně pravicový politik George Simion, který získal 40,96 procenta hlasů. Na druhém místě s velkým odstupem skončil bukurešťský primátor Nicušor Dan s 20,99 procenta hlasů. Třetí je s 20,07 procenta hlasů kandidát proevropské menšinové vlády Crin Antonescu, který už podle agentury Reuters uznal porážku. O příští hlavě státu rozhodne druhé kolo 18. května.
Antonescu, který za Danem zaostal zhruba o 87 000 hlasů, po půlnoci uznal porážku. Prohlásil také, že výsledek ještě před sečtením zbývajících hlasů považuje za nezvratný. Volební komise mezitím na svém webu oznámila, že je sečteno 100 procent hlasů, a to i se započítáním volebních lístků ze zahraničí, kde hlasovalo přes 973 000 rumunských občanů.
V Rumunsku začaly opakované volby prezidenta, podle průzkumů má největší šanci na výhru Simion
Číst článek
Osmatřicetiletý Simion stojí v čele Svazu pro sjednocení Rumunů (AUR), což je druhá nejsilnější strana v obou komorách rumunského parlamentu. Staví se proti dalšímu poskytování vojenské pomoci sousední Ukrajině, je kritický vůči Evropské unii a říká, že souzní s hnutím MAGA (Udělejme Ameriku opět skvělou) amerického prezidenta Donalda Trumpa.
„Není to jen volební vítězství, je to vítězství rumunské důstojnosti. Je to vítězství těch, kteří neztratili naději, těch, kteří stále věří v Rumunsko - svobodnou, respektovanou a suverénní zemi,“ řekl Simion. Ještě před vyhlášením výsledků označil AUR za „trumpovskou stranu, která bude vládnout Rumunsku a která z Rumunska udělá silného partnera v NATO a silného spojence USA“.
Simion ovládl 36 ze 47 volebních obvodů, což svědčí o jeho silné domácí podpoře. K tomu získal 61 procent hlasů Rumunů žijících v zahraničí, přičemž v případě Dana to bylo 25 procent.
Dan označil druhé kolo za „střet s izolacionistickým kandidátem“. „Nebude to debata mezi jednotlivci, bude to debata mezi prozápadním směřováním Rumunska a protizápadním směřováním Rumunska,“ řekl s tím, že „úkolem je nyní přesvědčit Rumuny, že Rumunsko potřebuje prozápadní směr“.
Protestní hlasy v rumunských volbách jsou silné, účast Rumunů v zahraničí je rekordní, říká expertka
Číst článek
Dan bude mít podle pozorovatelů menší šance než Antonescu porazit ve druhém kole Simiona, zejména kvůli nepřátelství mezi ním a vládními stranami. Mnozí z jejich členů totiž sdílejí více názorů se Simionem než s Danem, píše Reuters.
Úlohu pomyslného jazýčku na vahách by ve druhém kole mohlo sehrát doporučení Victora Ponty - bývalého sociálnědemokratického premiéra, který mezitím přešel na konzervativní a nacionalistické pozice. Ponta v nedělním hlasování získal více než 13 procent hlasů.
„Simion má v tuto chvíli větší voličskou základnu než Dan,“ řekl politolog Cristian Pirvulescu. „Rumunsko teď může změnit poměr sil v Evropě směrem k extremismu,“ dodal.
O úřad prezidenta se v nynějším kole ucházelo 11 kandidátů. Hlasování se zúčastnilo 9,57 milionu lidí, což odpovídá 53,2 procenta oprávněných voličů.
Opakované volby
Prezidentské volby se v Rumunsku opakují, protože ústavní soud loni v prosinci zrušil listopadové první kolo hlasování, v němž překvapivě zvítězil do té doby málo známý krajně pravicový politik Calin Georgescu, označovaný za proruského.
Zrušení voleb Rumuny připravilo o důvěru v systém. Řada z nich znovu hlasovat nepůjde, říká expertka
Číst článek
Ústavní soud takto rozhodl se zdůvodněním, že Georgescu mohl vyhrát díky ruské vlivové operaci. Opakovaných voleb se účastnit nesměl a nedělní hlasování označil za podvod.
Pokud by Simion zvítězil i ve druhém kole a stal se prezidentem, mohlo by to podle agentury Reuters přivést Rumunsko do izolace, narušit soukromé investice a destabilizovat východní křídlo Severoatlantické aliance.
Agentura také uvedla, že Simion by rozšířil řady euroskeptických lídrů zemí, mezi které započítala slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského ministerského předsedu Viktora Orbána.