Vzděláním proti krveprolití: Francie se snaží zabránit radikalizaci už ve školách, třeba i kresbou obrazů
Pařížský tribunál už ve středu vynese verdikt v nejdelším soudním líčení ve francouzské poválečné historii. Rozsudek si vyslechne 14 lidí obžalovaných z atentátů z roku 2015. Teroristické komando tehdy na různých místech Paříže zabilo 130 lidí, nejvíce obětí bylo v hudebním klubu Bataclan. Francie se podobným atentátům snaží zabránit i vzděláváním dětí ve školách.
Jsme na schodišti školy Gustava Flauberta, je zde několik studentů, chlapců a dívek, dokončují obraz věnovaný tématu terorismu.
„Právě dokončujeme nadpis naší nástěnné malby, který zní: Protože terorismus útočí na republiku, vzdejme hold obětem. Obraz jsme začali kreslit asi v polovině roku,“ říká Luce, které bylo v době útoků šest let. Pamatuje si, že byla doma a že jí druhý den vysvětlovali, co se stalo.
Nástěnná malba, kterou se svými spolužáky kreslí, připomíná vraždu učitele dějepisu Samuela Patyho a atentáty z roku 2015 na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a v Bataclanu. O útocích v pařížském hudebním klubu jim ve škole povídal jeden z přeživších.
Aby děti rozuměly
Kreslíř Fred Dewilde klečí u spodní části obrazu a vyplňuje poslední prázdné místo. Kreslí teroristu s kalašnikovem a výbušným pásem, kterého znázorňuje jako kostlivce:
„Děti uctívají památku obětí. Na tuhle práci budou vzpomínat do konce života. Může ovlivnit jejich budoucí rozhodování. Pracovaly ve skupině a velmi dobře rozumí událostem, o kterých mluví a které tady znázorňují. Je pro mě ctí se toho všeho zúčastnit a pomoct jim. Je to velmi dojemné,“ říká Dewilde.
Děti kreslí obraz věnovaný obětem terorismu v hodinách dějepisu. Učitelem tohoto předmětu na škole Gustava Flauberta je Kamel Chabane.
„Těmto žákům je dnes patnáct let. V době teroristických útoků to byly malé děti, spoustu věcí nevnímaly. Když se teď k těm událostem vracíme, tak dáváme smysl věcem, které dřív jen někde zaslechly. Vysvětlujeme taky všechno, co se odehrává během soudních procesů, které jsou hodně medializované. Děti vše sledují v televizi se svými rodiči. Je důležité, aby to chápaly. Proč je tady teď to soudní líčení, v čem je tak výjimečné a podobně,“ vysvětluje Chabane.
Deradikalizace
Učitel Kamel Chabane se chce tématu terorismu se svými studenty věnovat i nadále. Už v září totiž začíná další ostře sledovaný proces s radikály obžalovanými z teroristických útoků v Nice v roce 2016. I k těmto atentátům se přihlásil tzv. Islámský stát. Učitel věří, že jedině vzděláváním dětí se podobnému krveprolití dá zabránit.
„Je to protijed proti radikalizaci. To je nesporné. Ve Francii se hodně mluví o deradikalizaci. Je ale důležité zasáhnout ještě před tím, než se u lidí začne projevovat. A přesně to se odehrává mezi našimi zdmi,“ říká.
Dekolonizace a další tabu
Dětem pomáhá i učitelka výtvarné výchovy Constance. Podle ní je možné na kruhovou nástěnnou malbu nahlížet jako na terč. V jeho středu je postava Marianne, která symbolizuje boj za svobodu.
„Tohle je součástí vzpomínání a utváření kolektivní paměti, abychom zpřístupnili události, které jsou složité, těžké a často traumatické. Znázorňovali jsme taky válku v Alžírsku nebo dekolonizaci. Jde tedy o témata, která jsou ve Francii někdy tabu,“ říká Constance.
Terorismus posledních let se stal jedním z bolavých míst francouzských dějin. Oběti atentátů bude připomínat zahrada u pařížské radnice. Pietní místo má vzniknout do roku 2025.
Ještě o dva roky později má být vybudované muzeum věnované obětem terorismu. Prezident Emmanuel Macron chce, aby bylo na kopci Mont Valérien na pařížském předměstí, kde je památník věnovaný protinacistickému odboji.