Hologram prezidentského kandidáta. Mélenchon dokázal být na 12 mítincích najednou

Být na 12 místech současně, to zní jako sci-fi. Francouzskému prezidentskému kandidátovi Jeanovi-Lucovi Mélenchonovi se to ale v noci na středu podařilo. Pomocí hologramu se promítl ze severofrancouzského Lille do dalších měst. Na jeho předvolební shromáždění přišly desítky tisíc lidí. Ve třetím díle seriálu o francouzských prezidentských volbách představujeme levicového kandidáta Jeana-Luca Mélenchona.

Boj o Elysejský palác Lille Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na mítinku levicového kandidáta Jeana-Luca Mélenchona je všechno připravené do posledního puntíku. Zvukový doprovod obstarává zpěvák Govain Sers, který zpívá o zapomenutých Francouzích na venkově, kterých si Paříž nevšímá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jednom z 12 mítinků Jeana-Luca Mélenchona natáčel zpravodaj Martin Balucha

A přesně na tyto voliče, na venkově, na předměstích, cílí právě kampaň Jeana-Luca Mélenchona. Mélenchon je nejstarším prezidentským kandidátem, o prezidentský úřad usiluje už potřetí. Při posledních prezidentských volbách v roce 2017 skončil na čtvrtém místě, teď má podle agentury Ifop lépe nakročeno. Je na třetím místě hned za dvojicí Macron, Le Penová a náskok na favority dotahuje.

Mélenchon se na mítinku v Lille pomocí hologramu promítl do 11 francouzských měst. „Myslím, že to je jeden z mála politiků, kteří mohou vytáhnout naši zemi z bídy. Libí se mi, že skutečně promlouvá k lidem a že nevede vyhýbavou politiku. Podle mě odpovídá na ekologické, sociální a ekonomické požadavky naší doby,“ říká pro Radiožurnál 21letý Antoin, který pracuje jako školní vychovatel.

Antoine, Arnaud a Luna | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Mélenchona podporuje i proto, že prosazuje odstavení všech francouzských jaderných reaktorů do roku 2045.

V bezpečnostní politice šéf levicového hnutí Nepoddajná Francie ještě donedávna prosazoval vystoupení Francie ze Severoatlantické aliance. Kvůli válce na Ukrajině ale postupně své tvrzení upravoval.

„Prosazuje odchod do důchodu v 60 letech. To je mi sympatické. Mně je 55, takže mi na tom velmi záleží. Chce taky zásadní ústavní změny a rovnost mužů a žen,“ vysvětluje Arnaud, který umí trochu česky, protože žil s Češkou z Moravy.

Boj o Elysejský palác

Francii čeká poslední předvolební týden. Na jeho konci občané zvolí dvojici, která se utká o prezidentský post. Radiožurnál proto zařadil seriál Boj o Elysejský palác. Každý den přinese díl z kampaně. Jeho premiéru můžete slyšet ve vysílání v 10.40 a následně vám bude k dispozici na serveru iROZHLAS.cz.

„Je to podle mě jediný levicový kandidát, který se ještě může dostat do druhého kola hlasování. Chci zabránit tomu, aby uspěli krajně pravicoví kandidáti i současný prezident Emmanuel Macron. Líbí se mi také jeho názory na ekologii, spravedlnost i to, že podporuje ženy. Na tom všem mi záleží,“ dodává osmnáctiletá Luna.

O víkendu půjde poprvé k volbám. O politiku se zajímá, protože studuje politické vědy na Univerzitě v Lille. Zdaleka ne všechny její kamarádky ale mají stejný přístup. Některé se prý chystají odevzdat nevyplněný volební lístek, protože si mezi současnými kandidáty nevyberou.

Do Grand Palais (Velkého paláce) v Lille přišly tisíce, dost možná desetitisíce lidí, což je pro Mélenchona klíčové, protože se obrací hlavně na nerozhodnuté voliče, na lidi z předměstí, obyvatele, kteří nejsou zvyklí chodit k volbám. Doufá, že tyto voliče, na které volební průzkumy nevidí, zmobilizuje a stane se černým koněm prezidentských voleb.

Kdo ve francouzský prezidentských volbách kandiduje?

Do prvního kola boje o Elysejský palác francouzský Ústavní soud pustil dvanáctku kandidátů. Síly změří 10. dubna. Následovat bude druhé kolo o čtrnáct dní později, to již určí příštího prezidenta nebo prezidentku Francie.

Největší šanci na zvolení má dle průzkumů současný prezident Emmanuel Macron (považovaný za centristického kandidáta), na druhé pozici se objevuje zástupkyně krajní pravice Marine Le Penová, na třetím místě je Jean-Luc Mélenchon (krajně levicový kandidát). Dále se o prezidentský post uchází za krajní pravici Éric Zemmour a Nicolas Dupont-Aignan, Valérie Pécresse za Republikánskou stranu, Yannick Jadot za Zelené, starostka Paříže a socialistka Anne Hidalgo, dva další zástupci krajní levice Nathalie Arthaud a Philippe Poutou, komunista Fabien Roussel a konečně poslední - aktivistický kandidát - Jean Lassalle.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme