Převrat v Gabonu: vojáci ohlásili, že se chopili moci. V hlavním městě je slyšet střelba

Skupina vojáků v západoafrickém Gabonu oznámila anulování sobotních voleb, uzavření hranic a rozpuštění institucí. Vysoce postavení důstojníci se objevili v televizi a prohlásili, že převzali moc, uvedla agentura Reuters. Stalo se tak krátce poté, co úřady vyhlásily, že vítězem prezidentských voleb se opět - už potřetí - stal Ali Bongo, který v křesle hlavy státu v roce 2009 nahradil svého otce Omara. Ten zemi vládl téměř 50 let.

Aktualizováno Libreville (Aktualizováno: 20:25 30. 8. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ukončili jsme dosavadní režim,“ ohlásili v televizi vojáci

Skupina vojáků v západoafrickém Gabonu oznámila anulování sobotních voleb | Zdroj: Profimedia

Ve středu večer junta oznámila, že vůdcem pro přechodné období byl jmenován generál Brice Oligui Nguema.

„Ukončili jsme dosavadní režim,“ ohlásili v televizi vojáci podle agentury AFP. Její zpravodaj hlásil, že v hlavním městě Libreville byla krátce poté slyšet střelba z automatických zbraní.

Důstojníci v přímém přenosu oznámili, že převzali moc poté, co pozorovali „nezodpovědné a nepředvídatelné vládnutí, které vede k neustálému zhoršování sociální soudržnosti a hrozí, že zemi přivede do chaosu“.

26:21

Převrat v Nigeru se nese na protifrancouzské vlně, čehož šikovně využívá Rusko, vysvětluje odborník

Číst článek

„Vyzýváme obyvatelstvo, aby zachovalo klid a rozvahu, a potvrzujeme, že budeme respektovat závazky Gabonu vůči mezinárodnímu společenství,“ uvedli vojáci v televizi.

Na obrazovce byli příslušníci prezidentské gardy rozpoznatelní podle svých zelených baretů, další vojáci a policisté. Prohlášení odvysílala veřejnoprávní televize Gabon 1. Podle BBC byla armáda vždy věrná Bongově rodině. Většinu armády tvoří právě prezidentská garda, jejíž členové pocházejí z prezidentova rodného kraje.

Prezident je v domácím vězení, obklopen rodinou a lékaři, a jeden z jeho synů byl zatčen, zejména za velezradu, oznámila armáda po ranním převratu. Bongo vyzval své občany, aby se po pokusu o státní převrat v této středoafrické zemi „ozvali“, a řekl, že mluví z vazby ve své rezidenci.

Jeho žena a syn jsou podle něj na jiných místech. Lidé z Bongova okolí byli zatčeni mimo jiné za „velezradu státních institucí, masivní zpronevěru veřejných prostředků a mezinárodní finanční defraudace“, uvedla armáda.

Prezident Gabonu Ali Bongo volí | Foto: Gerauds Wilfried Obangome | Zdroj: Reuters

Stovky lidí v Libreville vyšly do ulic, aby oslavily konec Bongovy vlády a společně s vojáky zazpívaly státní hymnu.

„Pochoduji tu dnes, protože mám radost. Skoro po šedesáti letech jsou Bongové zbaveni moci,“ řekl agentuře Reuters sedmadvacetiletý nezaměstnaný Jules Lebigui, který se připojil k oslavám v ulicích.

„Děkujeme, armádo. Konečně, na tento okamžik jsme čekali dlouho,“ řekla žena stojící před vojáky z elitní prezidentské gardy. 

Češka v Gabonu

České ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že v zemi eviduje jednu českou občanku, která tam pobývá dlouhodobě.

Francouzská těžební společnost Eramet, která v Gabonu provozuje největší manganový důl na světě a železniční dopravní společnost, oznámila, že v zemi zastavuje veškerou činnost.

Soukromá zpravodajská společnost Ambrey uvedla, že všechny operace v hlavním přístavu v Libreville byly zastaveny a úřady odmítly vydat povolení k odjezdu plavidel. Muž, který odpověděl na telefonním čísle uvedeném na stránkách letiště, sdělil AP, že všechny lety dnes byly zrušeny.

Napětí v Gabonu

Po sobotních prezidentských, parlamentních a místních volbách panovalo v Gabonu napětí. Zatímco 64letý Bongo se snažil prodloužit svůj mandát, opozice prosazovala změny v dvoumilionové zemi bohaté na ropu a kakao, ale sužované chudobou.

Nedostatek mezinárodních pozorovatelů, pozastavení některých zahraničních vysílání a rozhodnutí úřadů zablokovat internet a zavést celostátní zákaz nočního vycházení vyvolaly obavy o transparentnost volebního procesu. Podle zpravodaje Reuters bylo dnes ráno v Gabonu po několika dnech obnoveno internetové připojení.

Dva ‚hrdinové ze Súdánu‘. Spolužáci v oprýskaném autě zachránili z válečné zóny nejméně 60 lidí

Číst článek

Oficiální výsledky uprostřed noci na středu, v 3.30 (4.30 SELČ), odvysílala státní televize, aniž tato událost byla předem oznámena. Opoziční prezidentský kandidát Albert Ondo Ossa, který platil za nejsilnějšího vyzyvatele současné hlavy státu, pochybnosti o regulérnosti hlasování vznesl již o víkendu.

Jde patrně o poslední z řady převratů v regionu, v červenci převzala moc od demokraticky zvolené vlády vojenská junta v Nigeru. Na rozdíl od Nigeru však Gabonem nezmítá džihádistické násilí a byl považován za relativně stabilní. Ve svém výročním projevu ke Dni nezávislosti 17. srpna Bongo řekl, že nikdy nedopustí, aby se země „stala rukojmím pokusu o destabilizaci“.

V době, kdy se v mnoha bývalých koloniích šíří protifrancouzské nálady, se Bongo, který získal francouzské vzdělání, koncem června setkal v Paříži s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že ministři obrany zemí Evropské unie budou o situaci v Gabonu jednat. Pokud se potvrdí, že v Gabonu došlo k převratu, bude to podle něj znamenat další nestabilitu v regionu.

„Celá oblast, počínaje Středoafrickou republikou, Mali, Burkinou Faso, nyní Nigerem, možná Gabonem, je ve velmi obtížné situaci a určitě se ministři musí hluboce zamyslet nad tím, co se tam děje a jak můžeme zlepšit naši politiku vůči těmto zemím,“ řekl.

„Pro Evropu je to velký problém,“ dodal. Francie situaci v Gabonu velmi pozorně sleduje, uvedla premiérka Élisabeth Borneová na setkání velvyslanců v Paříži. 

Po africkém kontinentě se šíří "nákaza autokracie", řekl nigerijský prezident a nynější šéf Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) Bola Tinubu. Dodal, že úzce spolupracuje s lídry ostatních afrických zemí v otázce, jak na situaci v Gabonu reagovat. Africká unie puč odsoudila a vyzvala armádu, aby zajistila bezpečnost Bonga a jeho rodiny.

Pokus o vojenský puč v Gabonu odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres, který všechny zúčastněné strany vyzval ke zdrženlivosti, dialogu a respektování zásad právního státu.

Spojené státy jsou podle slov mluvčího Bílého domu událostmi v Gabonu hluboce znepokojeny a situaci "pozorně sledují". Čína vyzvala k mírovému řešení a Rusko vyjádřilo naději na rychlý návrat ke stabilitě.

V roce 2018 Bongo prodělal mrtvici, která ho téměř na rok vyřadila z funkce a vedla k výzvám, aby odstoupil. V následujícím roce byl zmařen pokus o převrat. Vůdci pučistů, kteří ohlásili, že přebírají kontrolu nad vládou a že Bongo už není prezidentem, byli dopadeni a uvězněni.

Každé hlasování, které se v Gabonu konalo od návratu země k systému více politických stran v roce 1990, podle agentury AP skončilo násilím. Při střetech mezi vládními silami a demonstranty po volbách v roce 2016 byli podle oficiálních údajů zabiti čtyři lidé. Opozice tehdy tvrdila, že počet obětí je mnohem vyšší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme