‚Bereš mi dech.‘ Losangeleská policie vyšetřuje valentýnku s Georgem Floydem

Policejní sbor amerického města Los Angeles (LAPD) zahájil vnitřní vyšetřování svých příslušníků poté, co se mezi nimi objevilo přání k svátku svatého Valentýna, na němž je fotografie Afroameričana George Floyda se slovy „bereš mi dech“. Uvedla to agentura AP. Floyd zemřel loni v květnu po tvrdém zásahu bělošského policisty, který mu několik minut klečel na krku. Jeho smrt spustila vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemohu dýchat, stojí na zdi v Berlíně, kterou zdobí graffiti ke smrti George Floyda v Minneapolisu

Nemohu dýchat, stojí na zdi v Berlíně, kterou zdobí graffiti ke smrti George Floyda v Minneapolisu | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Na valentýnské přání upozornil nadřízené přímo jeden z policistů, jemuž se dostalo do ruky. „Naše vyšetřování má za cíl určit oprávněnost vznesených obvinění a posílit naši nulovou toleranci čehokoliv s rasistickými postoji,“ řekl šéf LAPD Michael Moore.

Dodal přitom, že pokud by se prokázalo, že si někteří policisté přání mezi sebou předávali, nebo ho sami vyrobili, „poznají jeho hněv“.

The Department has become aware of allegations that an image was being passed around the department and this image was in the workplace. There are also allegations that the post with the image was authored by a department employee.

05:36 – 14. 02. 2021

33 112

Potyčku Floyda s policistou ve městě Minneapolis natočili náhodní kolemjdoucí na video, které se objevilo na sociálních sítích a spustilo vlnu demonstrací ve stovkách měst včetně Los Angeles, jakou USA nezažily několik desetiletí.

Floyd na záznamu opakovaně říká, že nemůže dýchat, a prosí policistu Dereka Chauvina, aby jej nezabíjel. Chauvin nyní čelí obviněním z vraždy a zabití, v březnu má předstoupit před soud.

LAPD se v minulosti často potýkala s obviněními ze systémového rasismu ve svých řadách. Známou se stala například kauza Rodneyho Kinga z roku 1991, jehož surově zbila skupina policistů poté, co jej zastavila kvůli překročení povolené rychlosti. Sbor však od té doby prošel řadou zásadních reforem, píší americká média.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme