Google prohrál spor s francouzskými vydavateli
Google musí zaplatit pokutu francouzským vydavatelům knih za to, že bez jejich souhlas naskenoval a zveřejnil v elektronické podobě knihy, na které neměl autorská práva. Na základě dnešního rozhodnutí francouzského soudu také musí Google veškeré aktivity v tomto směru zastavit.
Google zaplatí francouzským vydavatelům tři sta tisíc eur pokuty, což je částka spíše symbolická v porovnání se sumou patnácti milionů, kterou nakladatelé požadovali.
Podstatnější ale je, že Google nesmí ve své praxi pokračovat bez souhlasu francouzských nakladatelů, čímž se vytváří předpoklady pro další jednání.
Nakladatelé už dříve naznačili, že usilují především o dosažení právního rámce na jehož základě by se s Googlem dohodli o rozdělení zisků ze stahování knih. Soud dnes jejich snahu jednoznačně podpořil.
Verdikt prohloubil diskusi
Petr Krčmář, šéfredaktor serveru root.cz, který se dlouhodobě zabývá propagací svobodného přístupu k informacím, v Radiofóru řekl, podle jeho názoru Google bude v projektu pokračovat, ale s díly, které už nejsou chráněny autorskými právy: "To znamená aktuálně je to sedmdesát let po smrti autora nebo všech autorů."
Proti záměru zveřejnit texty knih na internetu se bouří i čeští knihkupci a vydavatelé - předseda Svazu českých knihkupců a vydavatelů Vladimír Pistorius - mluví dokonce o pirátství.
"Vydavatelé se bojí se, aby se nezopakovala situace jako v hudebním a filmovém průmyslu, ale podle mne nemá smysl lpět na starém systému. Měli bychom začít vymýšlet nový způsob distribuce a vydělávání na audiovizuálních a tištěných dílech tak, aby se shodoval s moderním přístupem k uživatelům," domnívá se Krčmář.