‚Měli by mi zavolat a sejít se.‘ Trump vyzval Írán k jednání o jaderném programu
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vyzval íránské vedení, aby s ním uzavřelo dohodu o jaderném programu. Trump na tiskové konferenci novinářům podle agentury Reuters řekl, že USA nechtějí, aby Teherán vlastnil jaderné zbraně. Šéf Bílého domu v minulosti několikrát hovořil o možném summitu, což ale Írán vždy odmítl.
„To, co by měli udělat, je zavolat mi a sejít se. Můžeme se dohodnout, uzavřít férovou dohodu. Nechceme jen, aby měli jaderné zbraně, takže mnoho nežádáme,“ prohlásil Trump.
Doplnil, že na oplátku Spojené státy pomohou Teheránu s hospodářskou obnovou země. „Měli by zavolat. Pokud to udělají, jsme připraveni jednat,“ dodal.
Írán dosud podmínky dohody s ostatními signatáři plnil, ale ve středu íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že jeho země v reakci na americké sankce přestane dodržovat některé závazky.
Evropská unie ale odmítla jakákoli ultimáta spojená s íránskou jadernou dohodou. Ohradila se proti tomu, jak Spojené státy a Írán zvyšují napětí kolem smlouvy o jaderném odzbrojení Teheránu.
Německo, Francie a Británie, tedy tři ze sedmi signatářů, ve společném prohlášení Írán vyzvaly, aby se nadále jadernou dohodou z roku 2015 řídil.
Čína stojí za Íránem
Čína podobně jako Rusko neschvaluje americké sankce proti Íránu. Její ministerstvo obchodu oznámilo, že omezování prodeje íránské ropy zhorší situaci na energetickém trhu. Mluvčí čínského ministerstva řekl novinářům, že Čína bude práva svých firem hájit. Teherán a Peking jsou také významní obchodní partneři.
Napětí okolo jaderné dohody se zvýšilo v posledních dnech. Washington totiž pohrozil zpřísněním protiíránských sankcí, které loni obnovil. Kromě ropy chce nově postihnout i vývoz íránských průmyslových kovů.
Teherán tento týden odpověděl pohrůžkou, že sám od dohody odstoupí. Tímto krokem chtěl získat podporu ostatních států proti dalšímu zavádění amerických sankcí.
Ministři zahraničí Francie, Německa a Británie ale ve společném komuniké napsali, že středeční prohlášení Íránu posuzují s velkými obavami. „Jsme stále odhodláni plně dodržovat JCPOA (dohodu z roku 2015). Je klíčovým úspěchem globálního uspořádání o nešíření jaderných zbraní, což je bezpečnostní zájem všech,“ stojí v prohlášení.
Napětí mezi USA a Íránem roste. Teherán oznámil, že přestane plnit některé závazky z jaderné dohody
Číst článek
„Důrazně Írán žádáme, aby své závazky vyplývající z JCPOA nadále plnil tak, jak to činil dosud, a vyvaroval se kroků, které povedou k vyhrocení situace. Omítáme ultimátum a budeme plnění dohody posuzovat na základě toho, jak Írán bude dodržovat JCPOA a NPT (Smlouvu o nešíření jaderných zbraní),“ píše se dále.
Záruky
Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf ve čtvrtek Evropské unii vzkázal, že by měla usilovat o normalizaci ekonomických vztahů s Íránem. Výčitky Bruselu podle něj nejsou na místě.
Írán požaduje, aby mu zbylí signatáři zajistili do dvou měsíců záruky ohledně obchodu s ropou a bankovního sektoru, které jsou ohrožené sankcemi. Jinak začne Írán znovu obohacovat uran ve větší míře.
Smlouva před čtyřmi lety omezila íránský jaderný program výměnou za zmírnění sankcí. Kromě USA a Íránu ji podepsaly ještě Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo.
Donald Trump loni od dohody jednostranně odstoupil a nedávno pohrozil, že svými sankcemi postihne každého, kdo obchoduje s íránskou ropou. Chce tak Írán dotlačit k jiné dohodě, která by kromě jaderného omezila i jeho raketový program.
Úderná skupina
Spojené státy také na Blízký východ, s odvoláním na spory s Íránem, vyslaly na Blízký východ údernou skupinu v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Ta ve čtvrtek proplula Suezským průplavem, informovala egyptská správa kanálu.
Trump ve čtvrtek nechtěl komentovat důvody, které vedly k vyslání. „Máme informace, které nechcete znát,“ řekl prezident. „Byly velice ohrožující a my musíme zajistit skvělou bezpečnost této zemi i řadě dalších míst,“ dodal.
V souvislosti s vysláním operačního svazu v čele s letadlovou lodí do blízkovýchodního regionu se novináři Trumpa zeptali, zda kvůli tomu nehrozí vojenské střetnutí. „Nechci říct ne, ale doufejme, že se tak nestane,“ uvedl.
Americký bezpečnostní poradce John Bolton už dříve prohlásil, že Spojené státy tím chtějí Írán důrazně odradit od jakékoli útoku na americké zájmy či zájmy amerických spojenců.
Podle serveru americké televize a rozhlasu NBC souvisí posílení americké vojenské přítomnosti v regionu s tím, že Írán povolil přidruženým vojenským organizacím a loajálním uskupením, aby útočily na americké vojáky a vybavení. Server NBC to uvedl s odkazem na tři zdroje z prostředí zpravodajských služeb.
Podle nich mezi hrozby patří raketové útoky z iránských člunů v Perském zálivu, možné útoky na Američany v Iráku skrze Íránem podporované milice, nebo skrze povstalce v Jemenu.