Íránci vyšli do ulic kvůli nedostatku vody, zapalovali pneumatiky. Zasahovala policie
V západním Íránu začaly ve čtvrtek večer protesty proti špatnému zásobování vodou. Informovala o tomv pátek agentura Reuters. Podle agentury AP íránská média o nepokojích do rána mlčela. Na ropu bohatá provincie Chúzestán, kde se protestovalo, zažívá nejhorší sucho za 50 let.
Videa z demonstrací se šíří sociálními sítěmi. Je na nich vidět, že lidé zapalovali na silnicích pneumatiky a policisté se snažili dav rozehnat. Někde bylo slyšet střelbu.
„To, co tady říkáme, by měla vysílat státní televize, a taky by měla ukázat buvoly uhynulé z nedostatku vody,“ řekl jeden starší demonstrant na videu.
Water is life. People of Khuzestan Province in Iran (in Ahvaz and many other cities) are out demonstrating against the lack of water. Security forces are out beating people up.
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) July 15, 2021
The Islamic Republic of Iran created an environmental disaster through corrupt water policies. pic.twitter.com/jaa6g2EeiV
AP napsala, že na záběrech lidé volali arabsky, aby se k nim připojili další Íránci. Chúzestán je domovem arabské menšiny, která si stěžuje na útlak ze strany šíitské teokracie.
Ministr energetiky Rezá Ardakánján v květnu řekl, že v létě nastane nedostatek vody, protože Írán zažívá jeden z nejsušších roků za 50 let.
Už minulý týden v několika městech Íránci protestovali proti přerušované dodávce elektřiny. Reuters informuje, že někde se zloba obrátila i proti duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu a lidé volali „Smrt diktátorovi, smrt Chameneímu“.
Írán čelí americkým sankcím, které oslabují jeho ekonomiku, a také složité epidemické situaci kvůli koronaviru. V minulých týdnech vyšli do ulic zaměstnanci v energetice. Ve městech, kde jsou velké rafinerie, nebo v oblastech těžby plynu požadovali vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, někde stávkují.
Reuters uvádí, že protesty, na něž chodí hlavně dělníci a penzisté, trvají několik měsíců. Nespokojenost souvisí s vysokou inflací dosahující 50 procent, stoupající nezaměstnaností a také nevyplácením mezd.