Írán chce podle Ruska obohacovat uran na 20 procent. Dosud to bylo na 4,5 procenta
Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii úmysl obohacovat uran až do 20 procent, uvedl v pátek ruský velvyslanec v této mezinárodní instituci. Podle agentury Reuters jde o úroveň, jíž Teherán dosáhl před uzavřením jaderné dohody se světovými mocnostmi v roce 2015. Dosud Írán obohacoval uran na 4,5 procenta.
„Generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii informoval radu guvernérů a Radu bezpečnosti OSN o záměru Teheránu zahájit obohacování na 20 procent,“ napsal na twitteru ruský velvyslanec v této organizaci Michail Uljanov. Odkazoval přitom na ředitele této agentury Rafaela Grossiho.
Kdo si mohl přát smrt jaderného vědce Fachrízádeha? Vražda fyzika stupňuje násilí mezi Íránem a Izraelem
Číst článek
Po jednostranném vypovězení Spojenými státy v roce 2018 začal Teherán porušovat většinu omezení, která z dohody vyplývaly, včetně povolených zásob obohaceného uranu i limitu pro jeho obohacování. Tvrdí, že se necítí být úmluvou vázán, neboť od ní USA odstoupily a uvalily na Írán sankce.
Dohoda dovolovala Íránu obohacovat uran do 3,67 procenta. Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu.
Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.