‚Že Bruselu není hanba!‘ Citace eurokomisaře Oettingera rozlítila italské populisty
Günther Oettinger, který v úterý poskytl rozhovor německé stanici Deutsche Welle, by „býval udělal lépe, kdyby mlčel,“ komentuje výrok evropského komisaře pro rozpočet francouzský list Le Monde. Oettinger, známý svou otevřeností, v interview prohlásil, že pád italské ekonomiky alespoň ukáže italským voličům, že nemají volit levicové ani pravicové populisty.
Novinář Bernd Thomas Riegert, který interview s Oettingerem natáčel, z něj na svém Twitteru zveřejnil úryvek, který zněl: „Trh naučí Italy správně volit.“ Tento citát vytržený z kontextu a přeložený do angličtiny pobouřil italský internet i italskou veřejnost. Přišel totiž ve chvíli, kdy vývoj na milánské burze způsobil obavy investorů a návrat k úvahám o takzvaném „Italexitu“.
'Zní to jako vydírání'
„Je to šílené. Že jim v Bruselu není hanba. Zní to jako vydírání! Ale já se nebojím,“ reagoval předseda krajně pravicové Ligy Matteo Salvini. Se stejně pobouřenou reakcí přišel i lídr Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio, jehož projekt koalice s Ligou se prozatím zhroutil kvůli neshodám s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.
„Tihle lidé považují Itálii za letovisko, kam se jezdí na léto k moři. Ale za pár měsíců vznikne ‚vláda změny‘ a konečně dosáhneme toho, že nás Evropa začne respektovat,“ podotkl Di Maio.
Laura Ageaová, italská europoslankyně zvolená za Hnutí pěti hvězd, dokonce požadovala Oettingerovo odstoupení. „Ani německý komisař nebo finanční spekulanti nemohou Italům radit, koho mají volit! To si ještě nikdy nikdo nedovolil,“ neskrývala rozhořčení členka Evropského parlamentu.
Omluva z obou stran
Novinář Deutsche Welle se pokusil efekt „facky“ uštědřené Italům zmírnit, když vysvětlil, že Oettingerovu odpověď překroutil a zveřejnil její doslovné znění:
„Dělám si starosti a očekávám, že důsledky mohou být pro italskou ekonomiku natolik drastické, že by to italští voliči mohli vzít jako signál, aby nevolili levicové a pravicové populisty,“ řekl ve skutečnosti eurokomisař pro rozpočet.
Jak si všímá Le Monde, tato citace je sice méně impertinentní, ale v podstatě říká totéž: tedy, že trhy mají navrch nad populisty. To je ovšem voda na mlýn především pro Ligu, která hází do jednoho pytle Berlín a Brusel a obviňuje je, že chtějí na dálku tahat za nitky a že pohrdají zaalpskou politikou.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se nenechal situací vyvést z míry. Svého komisaře ještě v úterý rázně usměrnil. Oznámil, že osud Itálie nemůže záviset na příkazech, které jí vzkazují finanční trhy a Günthera Oettingera vyzval, aby se za svůj výrok omluvil.
Otázkou je, zdali Oettingerova omluvná slova o tom, že „nechtěl poškodit čest Italů“, budou stačit k uklidnění situace. Všichni mají ještě v živé paměti, že na odchod Silvia Berlsuconiho z italské politiky měla zásadní vliv právě nedůvěra finančních trhů v jeho schopnost řídit zemi.
Bývalý premiér od té doby nejednou zdůraznil, že se jednalo o „spiknutí“, které proti němu zosnovali vedoucí činitelé Evropské unie v čele s Nicolasem Sarkozym a Angelou Merkelovou, aby ukonejšili trh, uzavírá deník Le Monde.
Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.