Ukrajina uznala genocidu čerkeského národa. Zlo je třeba nazvat zlem, tvrdí místní poslanec
Ukrajinský parlament minulý týden uznal, že čerkeský národ se stal obětí genocidy ze strany Ruska. Představitelé čerkeského národního hnutí tuto iniciativu označili za důležitý krok k obnovení státnosti své země a předpoklad pro návrat milionů Čerkesů roztroušených v diaspoře po celém světě zpět do vlasti, píše v analýze na svém webu Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.
V dokumentu přijatém ukrajinskými zákonodárci se uvádí, že etnická čistka, která probíhala na území obývaného Čerkesy během ruského dobývání Kavkazu, resp. kavkazské války v letech 1763 až 1864, byla účelovou a agresivní politikou ruského impéria. V jejím důsledku bylo fyzicky zlikvidováno nebo vyhnáno 90 procent Čerkesů.
Čerkesové přitom nejsou prvním kavkazským národem, kterého se ukrajinští zákonodárci zastávají.
Krátce po invazi Ruska na Ukrajinu přijali také prohlášení o okupaci Čečny a právu Ingušů na sebeurčení. Zdůraznili tehdy, že zločiny proti národům porobeným Ruskem dodnes nebyly právně ani morálně odsouzeny světovým společenstvím.
„Zlo je třeba nazvat zlem a o zločinech podat svědectví.“
ukrajinský poslanec Alexej Gončarenko
Vedle samotné genocidy uznává parlamentní usnesení i právo Čerkesů na repatriaci a národní sebeurčení. Odsuzuje způsob, jakým dnešní ruský režim dezinterpretuje historické události spojené s pronásledováním kavkazských národů.
I my bojujeme proti genocidě
S touto zákonodárnou iniciativou přišel jako první poslanec Alexej Gončarenko už v létě 2022. V té době ještě řada poslanců pochybovala o její smysluplnosti, nakonec pro ni hlasovalo 232 zákonodárců, a to jak z vládní strany Služebník lidu, tak z opozice. Usnesení podle Gončarenka otvírá cestu i parlamentům dalších zemí, které by mohly iniciativu podpořit.
„Sami dnes bojujeme s impériem, které na ukrajinském národě páchá genocidu. Proto je správné nahlas zdůrazňovat, že pro Rusko je to standardní postup. Zlo je třeba nazvat zlem a o zločinech podat svědectví,“ domnívá se Gončarenko.
Zpráva odborníků obviňuje Rusko z genocidy. ‚Moskva má v úmyslu zničit ukrajinský lid,‘ uvádí
Číst článek
Podobně jako s Čerkesy podle něj impérium v minulosti nakládalo i s Čečenci, Inguši, Karačejevci, Balkary a mnoha dalšími národy.
Za důležitý krok na cestě k historické spravedlnosti považuje usnesení ukrajinského parlamentu také zakladatel čerkeské občanské organizace Chabe, historik Martin Kočesoko. Připomíná, že na oficiální úrovni genocidu poprvé uznal už v roce 1992 parlament Kabardino-balkarské republiky. V roce 2011 následovala Gruzie.
Přijetí rezoluce podle Kočesoka předcházel mnohaletý historický výzkum, odborné debaty na vědeckých konferencích a shromažďování důkazního materiálu potvrzujícího vyvražďování národa. Dobývání Čerkeska ruskou říší podle něj trvalo přes sto let.
Začátky po Krymské válce
Rozhodující však byly čtyři roky následující po skončení krymské války. V roce 1857 ruské velení schválilo plán etnické čistky severozápadního Kavkazu a černomořského pobřeží od původního obyvatelstva a deportace Čerkesů z rodných území do Osmanské říše.
Výsledkem bylo vyhnání stovek tisíc lidí, většina z nich zemřela hladem nebo v důsledku nemocí a násilí, popisuje čerkeský historik.
Genocidu nelze zdůvodnit ničím, ani právem na sebeobranu, říká expertka na mezinárodní právo
Číst článek
Uprchlíků prý bylo tolik, že se Istanbul obracel do Sankt-Petěrburgu s žádostmi, aby uzavřel ruské hranice. Počet utečenců se za krátkou dobu přiblížil půl milionu a podle zápisů ruského historika a svědka tehdejších událostí Adolfa Berže zůstalo na území tradičně obývaném Čerkesy jen 80 tisíc lidí, tedy 10 procent z původního počtu obyvatel.
Přibližně 400 tisíc Čerkesů bylo zavražděno a dalšího půl milionu se ocitlo ve vyhnanství. Příslušníci tohoto národa přitom neumírali jen v boji: ruská vojska horalům také zabraňovala v přístupu k vodě a spalovala úrodu na jejich polích.
Podle předsedy mezinárodního čerkeského kongresu Kase Kika dnes Rusko na Ukrajině používá stejné metody agrese jako kdysi na Kavkaze.
Mezinárodní uznání je důležité
„Absolutní většina Čerkesů žijících ve světě je dnes na straně Ukrajiny, spravedlnosti a dobra. A podle mých informací uznání genocidy přivítali dokonce i Čerkesové zpracovaní kremelskou propagandou a bojující proti Ukrajině,“ zdůrazňuje předseda čerkeského Kongresu.
Mezinárodní uznání genocidy čerkeského národa je pro Kreml nepříjemnou záležitostí. Dnešní ruské regiony, kde žije čerkeské obyvatelstvo, jsou sice jen malými ostrůvky připomínajícími minulost, ale ruští Čerkesové mohou najít podporu u větší a aktivnější čerkeské obce v zahraničí.
A tak není vyloučené, že se Moskva bude do budoucna snažit nálady v diaspoře všemožně ovlivňovat, uzavírá Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.
Celý pořad najdete v audiozáznamu v úvodu článku. Připravili Jan Machonin a Tea Veseláková.