Itálii se nelíbí imigrační politika Evropské komise
Italská vláda silně polemizuje s Evropskou komisí kvůli své imigrační politice a kvůli uprchlíkům. Otázkou uprchlíků se Evropská komise zabývala ve čtvrtek. Výsledek se však italské vládě nelíbí.
Itálie, která se v poslední době potýká v přílivem nelegálních imigrantů ze severu Afriky, očekávala od Evropské komise konkrétní pomoc při řešení tohoto problému. Komise ale novou imigrační politiku Itálie kritizuje.
Evropští komisaři ostře kritizují například nucený návrat člunů do Libye, odkud jich do Itálie připlouvá nejvíce. Zpět do Libye bylo zatím posláno kolem tisícovky běženců. Od května přitom platí italsko-libyjská dohoda, která má zabránit vyplouvání člunů s běženci z libyjských břehů.
"O důvodu nespokojenosti italské vlády hovoří jednoznačně čísla. Osm států Evropské unie je ochotných přijmout 4 tisíce uprchlíků ročně. Jen loni ale připlulo do Itálie 30 tisíc lidí. A všichni si mohou, alespoň to tak chtějí evropští komisaři, požádat o azyl. Jeden žadatel přitom stojí Itálii jen za ubytování a stravu 40 eur denně," přiblížila pro Rádio Česko spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi.
O imigrační politice Itálie hovořila na Rádiu Česko spolupracovnice ČRo v Římě Vědunka Lunardi.
Evropa nekritizuje jen Itálii, ale také například Maltu, kam míří v poslední době čluny s migranty. A také Řecko, které není schopné čelit migraci zase z východu.
"Pro tyto země je to neúnosná situace i po finanční stránce. Mají dojem, že Evropská unie nebere ohled na to, že se jedná o problém, který nemohou zvládat sami. A že místo pomoci se jim od Unie dostává pouze kritika," uvedla Lunardi.
V celém světě žije podle odhadů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na 10 miliónů běženců. Jen příští rok jich má být na 200 tisíc. Loni se podařilo najít nový domov pro 65 tisíc běženců, hlavně v USA, Austrálii a Kanadě, ale jen 5 tisíc z nich skončilo v zemích EU.
Evropská komise navrhla členským státům vytvoření společného programu umisťování uprchlíků. Chce totiž zvýšit počty přijímaných azylantů, ale jen těch, kteří hledají útočiště před pronásledováním ve své domovské zemi, nikoliv nelegálních imigrantů, mířících za lepším výdělkem.
Přečtěte si také:
Evropská unie chce vytvořit program pro umisťování uprchlíků