Izrael blokuje humanitární pomoc Palestincům, tvrdí šéf úřadu OSN. Do Gazy prý jezdí 30 kamionů denně
Izrael v říjnu omezil množství humanitární pomoci, které pouští do Pásma Gazy, v průměru na 30 kamionů denně. Prohlásil to v pondělí šéf Úřadu pro palestinské uprchlíky (UNRWA) Philippe Lazzarini a upozornil, že to je nejméně od začátku třináct měsíců trvající války. Izrael popírá, že by objem pomoci záměrně omezoval. Mimoto v pondělí oficiálně informoval OSN, že ukončuje spolupráci s UNRWA.
Lazzarini uvedl, že průměrný počet 30 kamionů denně je „nejnižší za dlouhou dobu“, respektive od začátku války, a představuje pouhých šest procent humanitárních i komerčních dodávek, které do Pásma Gazy každým dnem proudily před válkou.
„Toto nemůže uspokojit potřeby dvou milionů lidí, z nichž mnozí trpí hlady, nemocemi a přežívají v zoufalých podmínkách,“ uvedl Lazzarini v příspěvku na síti X.
Mluvčí izraelské vlády uvedl, že na vstup humanitární pomoci do Pásma Gazy nebyl uvalen žádný limit a jen v neděli vjelo do severní části Pásma Gazy 47 nákladních aut s pomocí. Izraelská armáda kontroluje všechny hraniční přechody na toto izolované palestinské území včetně přechodu v Rafáhu na jižní hranici pásma s Egyptem.
Agentura Reuters s odkazem na dostupné izraelské statistiky potvrdila, že objem humanitární pomoci vpuštěný do Gazy minulý měsíc zůstal na nejnižší úrovni od loňského října. Izrael na začátku letošního října zahájil na severu Pásma Gazy novou rozsáhlou pozemní ofenzivu s cílem zabránit přeskupení sil teroristického hnutí Hamás a téměř na dva týdny zcela pozastavil přísun humanitární pomoci do této oblasti.
Zákaz působení
Izraelské ministerstvo zahraničí v pondělí ráno oznámilo, že oficiálně informovalo OSN, že na základě před týdnem schválených zákonů vypovídá smlouvu z roku 1967, která upravovala vztahy Izraele s UNRWA.
Útok na očkovací centrum na severu Pásma Gazy si vyžádal šest zraněných, informuje WHO
Číst článek
Prakticky tak zakázal působení této agentury OSN na svém území. UNRWA přitom hraje klíčovou roli v zajišťování distribuce pomoci, chodu zdravotnických zařízení či krytů v ničivé válce, kterou na území menším než Praha vede Izrael proti Hamásu v odvetě za jeho bezprecedentní teroristický útok na jižní Izrael z loňského 7. října.
„Omezení přísunu humanitární pomoci při současné demontáži UNRWA znovu jen prohloubí už tak nevýslovné utrpení (obyvatel Gazy),“ dodal Lazzarini ve svém příspěvku.
Izrael agenturu dlouhodobě kritizoval už před válkou, například kvůli výuce nenávisti vůči Izraeli na jejích školách. V posledním roce ji pak viní hlavně ze zapojení některých jejích členů přímo do masakrů z loňského 7. října.
Izrael úřad také obviňuje, že zaměstnává stovky členů Hamásu včetně příslušníků vojenského křídla. Po zveřejnění podezření, že se zhruba desítka zaměstnanců UNRWA podílela na útoku 7. října, agentura těmto osobám vypověděla pracovní smlouvy. Tvrdí také, že posílila mechanismy, které mají zaručit její neutralitu.