Na hranicích Pásma Gazy stojí 116 tisíc tun potravin. Izrael dodávku blokuje a odmítá, že by v Pásmu Gazy panoval hlad. Dle OSN se ale počet dětí s akutní podvýživou rapidně zvyšuje.
Izrael podle Abbáse používá zadržování svých rukojmí jako záminku k páchání zločinů v Pásmu Gazy. „Hamás poskytl zločinecké okupaci záminky k páchání zločinů v Pásmu Gazy,“ uvedl.
Izraelská armáda šetřila okolností zabití 15 palestinských záchranářů. Březnový incident podle ní nebyl popravou. Izraelci těla obětí hodili do masového hrobu a sanitky sešrotovali.
Ibrahim Kalin delegaci Hamásu ujistil o trvalé podpoře Turecka a prohlásil, že Ankara se rozhodně postaví proti jakýmkoli novým snahám o okupaci nebo anexi dalšího palestinského území.
„Izrael nabízí Hamásu to, že Hamás mu předá všechny rukojmí, ale pak ho nakonec potřebuje zničit. To pochopitelně pro druhou stranu nedává smysl,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.
Tel Aviv pozastavil přístup humanitární pomoci do Pásma Gazy. „Izrael si nejspíš myslí, že čím více bude na Hamás tlačit, tím dříve dostane rukojmí zpátky,“ říká expert na Blízký východ.
Autorkou snímku je palestinská fotografka Samar Abú Al-Úfová. Obrázek devítiletého Mahmúda Adžúra fotila v Dauhá, kam byl chlapec evakuován poté, co mu loni výbuch utrhl jednu ruku a druhou zmrzačil.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac již dříve oznámil, že armáda v takzvaných bezpečnostních zónách v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii zůstane po neomezenou dobu.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí přitom tento týden uvedl, že situace v Pásmu Gazy je nyní pravděpodobně nejhorší za 18 měsíců trvání války.
Izraelští piloti stíhaček ve výslužbě a v záloze vyzvali vládu, aby urychlila propuštění rukojmích držených v Gaze, i kdyby to znamenalo zastavení války. Hrozí jim propuštění.
Svědectví vojáků sesbírala nezisková organizace Breaking the Silence, kterou v roce 2024 založili izraelští veteráni. V pondělí vydala publikaci s názvem Perimeter.
Během nedělních izraelských útoků v Pásmu Gazy podle místních úřadů zemřelo 44 lidí a další desítky utrpěly zranění. Izrael v noci čelil raketovému útoku na město Aškelon, jeden člověk byl zraněn.
„Jsem zhrozen smrtí 15 zdravotníků a humanitárních pracovníků, která vyvolává další obavy ohledně páchání válečných zločinů izraelskou armádou,“ řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva.
Mluvčí UNRWA agentuře AP potvrdila, že byla zasažena budova této agentury OSN v Gaze, uvedla však, že nemá informace o obětech ani o tom, k jakému účelu je budova nyní využívána.
„Írán potřebuje dohodu mnohem víc než Spojené státy. To ale nutně neznamená, že si Američané budou diktovat cokoliv a Íránci na to přistoupí,“ říká v rozhovoru bezpečnostní analytik Josef Kraus.
Mluvčí armády na síti X v arabštině vyzval obyvatele vyznačených sektorů, aby se přesunuli do takzvané humanitární zóny Mavásí na jihozápadním pobřeží Pásma Gazy.
Izraelská armáda uvedla, že zahájila pozemní operaci s cílem rozšířit „bezpečnostní zónu“ v jižní části Pásma Gazy. Po celém Izraeli včetně Tel Avivu se v sobotu konají protesty proti izraelské vládě.
„Ven, ven. Ať Hamás vypadne,“ skandovala část demonstrantů podle příspěvků na platformě X. Na transparentech bylo napsáno „dost bylo válek“ a „nechceme válku“.
Budovu Červeného kříže ve městě Rafah v Pásmu Gazy zasáhla střela a poškodila ji, oznámila mezinárodní organizace s tím, že nikdo z jejích pracovníků nebyl zraněn. Tento incident nebyl první.
Izraelská armáda úder potvrdila a uvedla, že jeho cílem byl „klíčový“ činitel hnutí Hamás. Podle tiskové agentury Šiháb blízké Hamásu jím byl člen politického vedení hnutí Ismáíl Barhúm.
Izraelské síly tento týden obnovily rozsáhlé údery v Pásmu Gazy v souvislosti s válkou proti Hamásu, který v této oblasti vládne. Znamenalo to konec příměří trvajícího od poloviny ledna.
„Dlouhodobé příměří je jedinou věrohodnou cestou k udržitelnému míru, dvoustátnímu řešení a obnově Gazy,“ stojí v prohlášení, které dále vyzývá Izrael k dodržování mezinárodního práva.
Od úterního přerušení dvouměsíčního příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, zemřelo podle úřadů v Gaze řízených Hamásem už přes 540 Palestinců, většinou žen a dětí.
Zatím není jasné, jestli plán vytvořit nárazníkovou zónu kompletně uzavře koridor Necarim a znemožní Palestincům, aby se jím přesouvali na sever nebo na jih.