„Kolega mi také popsal, že kdokoli, kdo se tam 3. července dostal k pytli mouky, byl střelen do hlavy,“ popisuje svědectví o situaci v Gaze Tereza Wyn Haniaková z Lékařů bez hranic.
Hamás dříve v noci na pátek sdělil, že návrh nejprve projedná s dalšími palestinskými skupinami a poté odpoví. Trump tento týden napsal, že Izrael s podmínkami nezbytnými k uzavření příměří souhlasil.
Pět lidí zemřelo v okolí distribučních center spojených s Humanitární nadací pro Gazu, dalších 33 zahynulo při čekání na kamiony s humanitární pomocí na různých místech Pásma Gazy.
„V dokumentech, jak má vypadat rekonstrukce Gazy, se píše o zničení moci Hamásu. A to se nedaří, protože nebyly odstřiženy penězovody. Hamás má pořad zdroje financí,“ poukazuje spisovatel David Shorf.
Nejméně 34 lidí zabily v noci na sobotu útoky napříč Pásmem Gazy. Zasažen byl na stadion, který slouží jako útočiště pro Palestince vysídlené válkou i stan v humanitární zóně v oblasti Mavásí.
Původně se očekávalo, že by se ve čtvrtek mohlo podařit dosáhnout politické shody na novém, osmnáctém balíčku protiruských sankcí, proti se ale v tomto případě vedle Maďarska staví i Slovensko.
Írán není poraženým, režim ale z konfliktu vychází otřesen. „Režim opět udělá všechno pro to, aby přežil, a to může klidně vést i ke zvýšení vnitřních represálií,“ varuje odborník Josef Kraus.
Před jednáním v Bruselu to uvedl španělský ministr zahraničí Albares. Šéf diplomacie chce rovněž žádat o schválení sankcí vůči osobám, které narušují úsilí o vznik palestinského státu vedle Izraele.
Mluvčí civilní obrany Mahmúd Basal agentuře AFP řekl, že šest lidí bylo ve čtvrtek zabito při čekání na humanitární pomoc poblíž Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy a 15 dalších v centrální části pásma.
„Jiná otázka je bavit se o tom, jestli Izrael v Gaze v některých aspektech nepřekročil určité hranice. Ale nevyřešíme to tím, že dohodu s Izraelem budeme delegetimizovat,“ myslí si Pavel Telička.
„Pokud se cítíte ohrožení, nemusíte nutně zahájit bombardování,“ kritizuje postup Izraele bývalý zástupce tamního českého velvyslance Antonín Hradilek.
Český předseda vlády vyjádřil pochopení pro nutnost zastavení íránského jaderného a raketového programu i přání maximálně chránit civilisty žijící v Izraeli, Íránu, Gaze nebo kdekoli jinde.
Proti rezoluci, která přišla týden poté, co takové usnesení v Radě bezpečnosti OSN vetovaly Spojené státy, se postavilo 12 zemí, včetně právě USA, Argentiny, Izraele nebo Maďarska.
Jachtu izraelští vojáci obsadili v noci z neděle na pondělí, když se přibližovala k Pásmu Gazy. Podle nevládního hnutí Koalice flotily svobody byla však loď v mezinárodních vodách.
Bývalí členové izraelské armády založili organizaci, která shromažďuje výpovědi vojáků, k čemu dochází v okupovaných oblastech. Tvrdí i to, že Palestinci jsou běžně využíváni jako lidské štíty.
Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal izraelské úřady, aby umožnily co nejrychlejší návrat do země šesti francouzským občanům, kteří byli součástí posádky aktivistů na lodi Madleen.
U centra humanitární pomoci v Gaze zahynulo čtrnáct lidí, 99 bylo zraněno uvedly místní nemocnice a ministerstvo zdravotnictví. Do davu měli střílet izraelští vojáci. Izrael se k události nevyjádřil.
Loď Madleen míří k břehům Pásma Gazy. Svou akcí chtějí aktivisté kromě dodání potravin Palestincům zejména upozornit na katastrofální situaci civilistů na válkou zmítaném území.
Izraelská armáda pokračuje s bombardováním Pásma Gazy. Utrpení civilistů kritizuje teolog Tomáš Halík, jeho výroky ale židovské organizace odsoudily jako urážlivé vůči obětem nacismu.
Izrael začal vyzbrojovat v Pásmu Gazy rodinné – a některými označované za zločinné – gangy, a to s cílem, aby bojovaly proti Hamásu a pomohly tak izraelské armádě „šetřit životy“ svých vojáků.
Manželé byli 7. října 2023 na procházce nedaleko svého domova v kibucu Nir Oz, když ozbrojenci Hamásu vtrhli přes hranici do Izraele a zabili zhruba 1200 lidí a dalších 251 jich unesli.
Smrtící nálety ve čtvrtek podle civilní obrany mířily na dům v jihovýchodní části města Gaza, na oblast určenou pro vysídlené osoby v Chán Júnisu na jihu úzkého pobřežního pásu.
Nejméně 24 Palestinců zabila izraelská palba, když čekali na distribuci humanitární pomoci v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy, sdělila v úterý agentura Reuters.