Izrael v noci pokračoval v útocích na pásmo Gazy
Izrael v noci podnikl sérii náletů na palestinské pásmo Gazy. Terčem byly objekty hnutí Hamás i dalších ozbrojených frakcí. Při útocích zahynul podle palestinských zdrojů jeden chlapec a 17 lidí utrpělo zranění.
Hnutí Hamás už předem nařídilo svým příslušníkům, aby se v objektech nezdržovali. Izraelské nálety přišly po sérii útoků, při kterých palestinští ozbrojenci ve čtvrtek zabili na jihu Izraele šest civilistů a dva vojáky.
Už ve čtvrtek izraelští vojáci zabili přímo v Negevské poušti nejméně pět útočníků a při odvetných náletech na Gazu dalších šest Palestinců. Mezi nimi byli dva vůdci Výborů lidového odporu, tedy frakce, které Izraelci připisují zorganizování čtvrtečních útoků.
Armáda podle izraelského tisku přepokládá, že primárním cílem Palestinců nebyl teroristický útok na civilisty, ale pokus o zajetí izraelského vojáka a jeho odvlečení do Gazy přes egyptské území.
Palestinci mezitím pokračují v raketových útocích z Gazy na Izrael. Dnes ráno takto vypálili sedm raket.
Nebezpečí ze Sinajského poloostrova
Podle některých informací byl včerejší koordinovaný útok znamením, že Egypt po pádu Mubaraka přestává být bezpečným spojencem. Tento předpoklad komentuje zahraniční zpravodajka Nataša Dudínská:
„Egypt byl první zemí, která s Izraelem uzavřela mír. Ten zaručoval klid na jižní hranici Izraele a zárukou tohoto míru byl právě egyptský prezident Husní Mubarak. Od jeho pádu se egyptské bezpečnostní vedení velmi obává toho, co bude a zdá se, že Sinajský poloostrov, který je součástí Egypta se stává jedním z nejnebezpečnějších míst pro Izrael.“
„Poloostrov byl podle dohod demilitarizován, ale kvůli své poloze a tomu, že tam v podstatě nebyla žádná armáda se v poslední době na Sinaj přemisťují různé mezinárodní teroristické organizace, také se zde začalo s výrobou a pašováním zbraní. Právě ze Sinaje přišli včera palestinští teroristé,“ dodává zpravodajka.
Mluvčí Hamásu Táhir Nunu reagoval na obvinění z organizování útoku na izraelské vojáky slovy, že jde o "pokus odvrátit pozornost od vnitřních sociálních problémů v Izraeli". Izraelci od půlky července pořádají protesty proti zdražování a nedostatku bytů, podle slov Nataši Dudínské však tento útok neměl žádnou spojitost s vnitřní situací Izraele.
„Izrael nezpůsobil tyto útoky, ale ty velmi prospívají současnému vedení, protože izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechystal řešit sociální protesty a je určitě rád, že má příležitost odvést od nich pozornost,“ vysvětluje Dudínská.