Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Izraelci i Palestinci prožívají den plný emocí

Den plný emocí zažívají lidé v Izraeli a na palestinských územích. Propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita výměnou za více než tisícovku palestinských vězňů přineslo úlevu rodinám lidí, kteří se dostali na svobodu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale zároveň zdůraznil, že rozhodnutí přistoupit na výměnu bylo obtížné a že cena za Šalitovo propuštění je vysoká. Tento příběh dneškem rozhodně nekončí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit během výměny v Egyptě (na záběrech egyptská televize)

Gilad Šalit během výměny v Egyptě (na záběrech egyptská televize) | Zdroj: Reuters

Pro Giladovu rodinu končí léta utrpení a nejistoty. Za propuštění syna bojovali dlouhých 5 let. A za každou informaci o jejich synovi musel Izrael zaplatit. Například asi dvouminutové video v roce 2009 stálo 19 propuštěných palestinských žen.

Podle průzkumů 80 procent Izraelců považuje výměnu za správnou, ale někteří se jí pokusili zastavit. Rodiny obětí palestinských útoků tvrdí, že propuštění tisícovky lidí odsouzených nebo podezřelých z terorismu příliš ohrozí bezpečnost v Izraeli. A Hamás jako by jim dával za pravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tento příběh dneškem nekončí. Příspěvek Ondřeje Boudy ze zahraniční redakce

Zajetí Gilada Šalita bylo jedním z největších úspěchů tohoto islamistického hnutí. Videa přímo z akce používal Hamás ke své propagaci, a propuštění více než tisícovky vězňů je pro něj vrcholem diplomacie. Přímo v Gaze dnes lidé skandují „Chceme dalšího Gilada!“

Pro Palestince jsou propuštění hrdinové

Palestince v izraelských věznicích jejich spoluobčané považují za hrdiny. A rádi by dosáhli propuštění tisíců dalších. Ani na této straně barikády není nouze o slzy a dojetí. Jedna žena na svého muže čeká už dlouhých 34 let. Za celou tu dobu ho nesměla ani jednou navštívit.

Příběh mladého desátníka Gilada Šalita je jen jeden z tisíce, které dnes dospěly do šťastného konce.

„O svém blížícím se propuštění jsem se dozvěděl teprve před týdnem. Věděl jsem, že je to má poslední šance. Celou tu dobu mi chyběla rodina a přátelé. Neměl jsem nikoho, s kým bych si popovídal nebo probral své zážitky. Ale zároveň cítím, že mě čeká složitá doba,“ prohlásil Šalit krátce po svém propuštění v prvním rozhovoru pro egyptskou státní televizi.

V zajetí ale měl čas přemýšlet i o osudu lidí, kteří sdílí podobný osud jako on, jen na druhé straně hranice.

„V izraelských věznicích stále jsou tisíce palestinských vězňů. Chtěl bych, aby všichni dostali šanci vrátit se domů a opět se setkat se svými nejbližšími.“

Abbás žádá osvobození všech vězňů

To by si samozřejmě přáli i Palestinci. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás popřál Šalitovi hodně štěstí v nově získaném životě, ale jedním dechem žádal Izrael o propuštění všech jeho spoluobčanů.

„Dá-li bůh, vrátí se nám nejen tisíc bratrů a sester, ale všichni. A společně se nám pak podaří založit svobodnou Palestinu s hlavním městem v Jeruzalémě.“

Netanjahu: Bylo to velmi těžké rozhodnutí

Přesně toho se při jednáních o výměně vězňů obával izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

„Bylo to pro nás velmi těžké rozhodnutí. Ale jako voják a velitel vím, jaké to je sloužit vlasti. A vím, že každý voják očekává, že Izrael udělá vše pro to, aby dostal všechny své děti domů. Ať to stojí, co to stojí. Doufám, že splněním své povinnosti jsem neohrozil bezpečnost státu Izrael. A slibuji, že nadále budu bojovat všemi dostupnými prostředky proti teroru.“

Z obou stran zaznívají silná slova. Ale Gilad Šalit v událostech posledních dní vidí i obrovskou naději.

„Doufám, že se dnes Izraelci naučili spolupracovat s Palestinci. A že se brzy podaří dosáhnout míru mezi oběma národy.“

Ondřej Bouda, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme