Izraelská blokáda přeměnila pásmo Gazy v ráj motorkářů
Palestinské pásmo Gazy zaplavují tisíce motorek. Místní lidé tak reagují na izraelskou blokádu, která trvá už třetí rok.
Izolace zastavila veškerých dovoz automobilů i náhradních dílů do přímořského pásma a silně omezila také dodávky benzínu. Motorkářský ráj tak vlastně vznikl z nouze.
Čtyřicátník Munzer má sice za barákem rozbitý Opel z 80. let, ale i kdyby se ho prý podařilo opravit, bylo by obtížné zajišťovat jeho provoz.
"Mám tuhle motorku asi pět měsíců. Je čínská, propašovaná z Egypta. Dal jsem za ni tisíc dolarů. Je mnohem levnější než auto a také spotřebuje daleko méně benzínu, kterého tu je nedostatek," říká.
Benzín jen v láhvích
Izrael se rozhodl izolovat Gazu poté, co se tu dostalo k moci hnutí Hamás, které odmítá uznat existenci židovského státu. K Palestincům se dostávají pouze nejnutnější životní potřeby.
Zboží, které podle Izraele do této kategorie nespadá, odmítá přes hranici do Gazy pouštět. Ještě před rokem to byl i benzín a motoristé jezdili i na olej z fritovacích hrnců. Teď už je situace lepší.
"Tenhle benzín je pašovaný potrubím nataženým v tunelech z Egypta. Nakupujeme litr za 1,3 šekelu a prodáváme za jeden a půl šekelu. Přes Izrael sem benzín také chodí, ale stojí šest šekelů," vysvětluje ve městě Chán Júnis pouliční obchodník.
Egyptský benzín v plastových lahvích tedy prodává po necelých osmi korunách za litr. Izrael začal benzín do Gazy pouštět pod silným mezinárodním tlakem, ilegální potrubí z Egypta si zařídili sami Palestinci.
"Pokud Izrael blokádu Gazy ukončí, už takhle nebudeme smět prodávat na ulici, zase budou pouze oficiální benzínové pumpy. Teď vláda dovoluje prodej v láhvích jenom proto, že nás Izrael takto izoluje," dodává obchodník.
Motorky z Číny
Jestli se hranice Gazy zase někdy otevřou, na trh se prý vrátí vozidla zvučných značek dovážená přes Izrael. I současný sortiment ale popisuje prodejce Ahmad Kréra se stoickým klidem.
"Nabízíme pouze motorky čínské výroby. Do Gazy se provážejí pašeráckými tunely z Egypta. Měsíčně jich prodáme tak pět. Při nedávných svátcích byl ale odbyt daleko větší. Tyhle stroje jsou docela kvalitní, i když je to Čína. Některé jiné ale bývají hrozné," říká Kréra.