Izraelští vojáci zničili zásobárnu pitné vody v Rafahu. Bez souhlasu nejvyššího velení
Vojáci ze 401. brigády Obrněných sil minulý týden odpálili důležitou vodní nádrž zásobující město Rafah na jihu Pásma Gazy. Jednali sice na pokyn svých přímých nadřízených, ti ale neměli souhlas Jižního velitelství Izraelských obranných sil (IDF). To nyní prošetřuje, zda se nejedná o porušení mezinárodního práva, které zakazuje ničení objektů potřebných k přežití populace.
Nádrž ve čtvrti Tel Sultan byla zničena o víkendu. Jeden z příslušníků IDF sdílel na svém účtu na sociálních sítích video exploze s popiskem „Zničení vodní nádrže Tel Sultan na počest šabatu“.
Zatím není jasné, zda měl čin konkrétní taktický motiv, nebo zda se jednalo o krok namířený proti civilnímu obyvatelstvu. Starosta Rafahu jej ale již odsoudil jako „zločin proti lidskosti“, informuje server Middle East Monitor.
V podobném duchu se vyjádřila i řada humanitárních organizací, které varují před krizí, kterou může nedostupnost pitné vody způsobit.
Přitěžující okolností je, že nádrž zásobuje zejména oblasti, na které se nevztahovala povinnost evakuace civilního obyvatelstva, v blízkosti se navíc nachází humanitární oblasti, které jsou Izraelem označovány za bezpečné.
Samotná IDF se k incidentu zatím nevyjádřila, zdroje z jejího okolí ale detaily události potvrdily. Armáda nyní podle The Times of Israel v interním vyšetřování rozhodne, zda čin předá vojenské policii.
Další v řadě skandálů
Činnost IDF je mnohými pozorovateli dlouhodobě kritizována. Například v květnu vzbudilo rozruch video, které zachycuje izraelské vojáky při pálení arabských knih včetně koránu na univerzitě Al Aksá ve městě Gaza.
Další videa šířená na sociálních sítích zase údajně zachycují příslušníky armády při rabování či neuctivém zacházení s majetkem vysídlených Palestinců.
Koncem července bylo zatčeno devět vojáků v souvislosti s obviněními z mučení vězňů na vojenské základně Sde Teiman. O případech informovali whistlebloweři v květnu, mělo se jednat o pravidelná bití či znásilnění. Zadržení vojáků vyvolalo protesty izraelských krajně pravicových aktivistů.
Kritizovaný postup
Operace kolem města Rafah jsou součástí války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, které oblast kontroluje. Konflikt, jehož příčiny sahají hluboko do minulého století, se naplno rozhořel loni 7. října, kdy Hamás na židovský stát zaútočil, přičemž zavraždil na 1200 lidí.
Izrael od té doby Hamás z mnoha částí Pásma Gazy úspěšně vytlačil, je však kritizován za vysoké civilní ztráty, které jeho postup způsobil. Od října si operace IDF vyžádaly život zhruba 39 000 Palestinců, z toho velkou část tvoří ženy a děti.
K uzavření okamžitého příměří již vyzvala řada zemí či OSN. Izrael navíc čelí obvinění z genocidy u Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Soud již v květnu nařídil Izraeli zastavení operací, žádá také vydání zatykače na jeho premiéra Benjamina Netanjahua.
V současné době navíc roste napětí mezi židovským státem a sousedním Libanonem.