Jak válka změnila život Rusů? Prvotní šok je pryč, opozice se rozpadla a přibylo indoktrinace
Po třech letech ruské války na Ukrajině se strach a prvotní šok Rusů rozplynul. Podle matky dvou dětí Viktorie už není nedostatek léků a drahé zboží vykompenzovaly vyšší mzdy. „Nejhorší je, že nemůžeme cestovat na Západ,“ cituje obyvatelku Moskvy server Rádia Svobodná Evropa – Rádia Svoboda. Ruská invaze si vyžádala obrovské množství mrtvých a rozvrátila světový řád pod vedením Západu, který platil od druhé světové války.
V Rusku se důsledky války projevují nerovnoměrně – některých občanů se skoro nedotkne, jiní z ní mají prospěch a ještě více lidí ztrácí svá práva i životy. Moskvané byli nejhorších dopadů války do značné míry ušetřeni, například branné povinnosti, píše Rádio svobodná Evropa – Rádio svoboda.
V regionech, jako je Bělgorod anebo Burjatsko, byl dopad rozsáhlý, od zvýšení počtu pracovních míst i platů až po množství mrtvých a raněných. Právě tamější muži tvoří většinu vojáků, kteří na Ukrajině bojují.
Pokud se vrátí živí, čeká je vysoká finanční odměna, za kterou si budou moci koupit byt nebo auto. Válka v podstatě znamená převod bohatství z vládního fondu národního majetku do nejchudších regionů v podobě platů vojáků, dávek za mrtvé a raněné nebo objednávek zbraní a vojenského vybavení.
Rusko letos zvyšuje výdaje na obranu o čtvrtinu na 150 miliard dolarů a mnoho vojenských továren se nachází právě v regionech.
Oběti a Kurská oblast
Válka však přinesla bolest a utrpení i Rusku. Kreml nezveřejňuje počet obětí, ale bývalý americký ministr obrany Llyod Austin v lednu uvedl, že jich je přes 700 tisíc. Příjezd černých pytlů s mrtvými těly byl na začátku války pro místní obyvatele městeček a vesnic šokující, a Moskva proto začala počet obětí tajit, aby předešla nepokojům.
Některé ruské regiony válka zničila a odčerpala finanční prostředky ze školství i služeb. Bělgorod je pravidelně terčem ukrajinského ostřelování a Ukrajina obsadila část sousední Kurské oblasti.
Ruské útoky si vynutily vypínání elektřiny. Ukrajina sestřelila 107 dronů vyslaných z Moskvy
Číst článek
Konflikt se tak dostal alespoň k malé části Rusů. Ukrajinci pravidelně ostřelují i energetická a vojenská zařízení v nejzápadnějších ruských regionech, od Petrohradu až po Krasnodar.
Zavírání i emigrace
Vladimir Putin v posledních třech letech přitvrdil zásahy proti svobodě slova, shromažďování a soukromí. Nejhůře to pociťují liberálové, homosexuálové, migranti a ženy.
Úřady běžně zatýkají ty, kdo s válkou nesouhlasí, obviňují je z extremismu a odsuzují k dlouholetým trestům vězení. Organizace LGBTQ+ byly prohlášeny za nezákonné a zavřely se i bary pro gaye. Migranti ze Střední Asie jsou donucováni k odchodu na frontu a jiní zase deportováni.
Ruské opoziční hnutí se rozpadlo, protože jeho vůdci byli uvězněni, zlikvidováni nebo vyhnáni ze země. Jeho stoupenci uprchli do zahraničí, anebo přestali vládu veřejně kritizovat, aby se vyhnuli zatčení.
Putin posiluje vlasteneckou indoktrinaci – zejména žáci se ve školách učí „milovat vlast“ a učitelé jim namlouvají, že je třeba jí sloužit. Kombinace války, indoktrinace a represí rozdělila společnost a Rusové často donášejí na své sousedy, kteří se odváží válku kritizovat.
Zpřetrhané vztahy
Ruská invaze na Ukrajinu také přerušila dlouholeté obchodní vazby se Západem. Ze země se stáhly americké a evropské firmy a nahradily je domácí a asijské. Místo evropských turistů se v létě do Moskvy a Petrohradu hrnuli arabští a čínští návštěvníci.
Válka Rusko přiměla, aby přeorientovalo svou ekonomiku na Asii, a zejména na Čínu, protože Západ omezil anebo zastavil dovoz energií a odřízl zemi od finančních trhů.
I kdyby však Moskva uzavřela s Kyjevem mírovou dohodu a plně obnovila diplomatické a obchodní vztahy se Západem, podle expertů se už obchodní ani jiné vztahy s Ruskem do předválečného stavu zřejmě nevrátí, uzavírá Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.
Poslechněte si všechna témata pořadu Svět ve 20 minutách. Čtvrtý rok války na Ukrajině začal oslabením evropské bezpečnosti. Donald Trump mění světový řád. Německu hrozí, že dopadne jako Francie. Argentina slíbila odtajnění archivních informací o nacistech.