Nigerijští pastevci ze severu země čelí v posledních letech problémům způsobeným klimatickými změnami. Aby dobytek zachránili, stěhují se na jiná místa včetně hlavního města, kde komplikují dopravu.
Třípatrová budova vypadala, jako kdyby byla rozříznuta napůl. Jedna část stála a druhá se zřítila, včetně velké plechové střechy. Poškozené silnice ztěžují přístup záchranným složkám k sutinám.
Informovala o tom agentura AFP, která ke 113 zabitým z předchozí bilance z okresu Bokkos připočetla dalších zhruba 50 dalších obětí ze sousedního okresu Barkin Ladi.
„Mrzí mě, že se to přetáčí až do negativního hodnocení české diplomacie. V případě zahraničních cest ty věci ne vždycky klapnou,“ říká český ministr zahraničí.
Nigérie podle mluvčího vlády Václava Smolky oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Podle diplomatických zdrojů krok může souviset s českou podporou Izraele v OSN.
„Nigérie nám oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra, proto jsme se dohodli, že návštěvu rušíme,“ sdělil mluvčí české vlády.
Nádor prsu je v Nigérii nejčastějším typem rakoviny. V roce 2020 byla diagnostikována u více než 28 000 žen a více než polovina z nich na chorobu zemřela.
Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o „konkrétních opatřeních“ v případě, že se ECOWAS rozhodne „šířit válku“.
Režimy, které inklinují k Rusku, jim to prozatím umožňují, a firmám se proto podnikání v oblasti stále daří. Zhoršuje se ale bezpečnostní situace jejich zaměstnanců, píše francouzský deník Le Monde.
Loď se převrátila na řece Niger v pondělí brzy ráno, uvedla policie v nigerijském státě Kwara. Většina pasažérů patrně neměla plovací vesty. Část obětí již byla pohřbena.
Britský premiér nebo ministr obrany obvykle tyto vojáky posílají na vysoce rizikové mise do konfliktů, jichž se Británie neúčastní, napsal The Guardian.
Podle místních médií se patrně jednalo o útok ozbrojených pastevců, kteří cílili na více než 17 vesnic ve státě Plateau. Mnoho z obětí jsou ženy a děti.
Únosci v Nigérii často drží své oběti několik měsíců, pokud není zaplaceno výkupné, a také požadují po vesničanech poplatky, aby byli chráněni při obdělávání půdy.
Víkendové prezidentské a parlamentní volby v nejlidnatější africké zemi provázely technické problémy i několik násilných incidentů, při nichž například byly ukradeny registrační přístroje.
V Čadu si zatím deště žádné oběti na životech nevyžádaly, uvedl prezident země Mahamat Idriss Déby. Podle předběžné zprávy OCHA v Čadu záplavy k 13. říjnu zasáhly téměř 1 001 791 lidí.
Policie osvobodila rukojmí ve městě Ondo poté, co si jedna z matek stěžovala, že jsou její děti pohřešované a domnívala se, že jsou v kostele. Někteří lidé tam zřejmě strávili několik měsíců.
Okolo pochází z Nigérie. Do diplomatických služeb Vatikánu vstoupil v roce 1990. Postupně působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku a Austrálii a rovněž v Česku.
Gangy únosců působí hlavně na severu země a unesly v minulých letech tisíce lidí. Mezi roky 2011 a 2020 vláda a rodiny za osvobození rukojmích zaplatily přes 18 milionů dolarů (421 milionů korun).
Ruský velvyslanec při OSN řekl, že pro Rusko byla rezoluce nepřijatelná. Uvedl, že Moskva klimatické změny nezpochybňuje, avšak jejich dopady je podle něj potřeba vyhodnocovat region od regionu.