Jednotky mise OSN na jihu Libanonu se znovu ocitly pod palbou Izraelců. Dva vojáci jsou zranění
Mise OSN na jihu Libanonu UNIFIL byla znovu pod izraelskou palbou. Uvedly to v pátek agentury AFP a Reuters s odkazem na prohlášení libanonského ministerstva zahraničí a nejmenovaného zdroje z OSN. Při incidentu utrpěli zranění dva vojáci ze Srí Lanky. Izraelská armáda oznámila, že incident prověřuje.
O páteční izraelské střelbě na stanoviště jednotek UNIFIL v Nákuře na jihu Libanonu informoval agenturu Reuters zdroj z OSN. Podle něj byli zraněni dva vojáci. Agentura AFP cituje vyjádření libanonského ministerstva zahraničí, které odsoudilo nový izraelský útok na stanoviště UNIFIL, kde slouží vojáci ze Šrí Lanky. Podle ministerstva na pozici střílel izraelský tank.
Izraelská armáda potvrdila, že dostala zprávu o „poškození stanoviště“ jednotek UNIFIL, při kterém byli zraněni dva vojáci, uvedl server The Times of Israel. „Zpráva se prověřuje,“ uvedla armáda.
Jednotky UNIFIL byly pod izraelskou palbou již ve středu a ve čtvrtek. Podle mise OSN izraelský tank ve čtvrtek vystřelil na kontrolní věž hlavního velitelství mise v Nákuře a tím zranil dva vojáky z Indonésie. Izrael ve čtvrtek uvedl, že jednotky OSN varoval před střelbou a doporučil jim odejít více na sever, protože v oblasti jsou nyní intenzivnější boje.
Kalhousová: Hizballáh už příměří nespojuje s Gazou a Hamásem. Izrael o tom ale zatím nechce jednat
Číst článek
Čtvrteční izraelskou střelbu na pozice UNIFIL odsoudila řada zemí světa. V pátek dopoledne tak učinila i Čína či španělský premiér Pedro Sánchez. Generální tajemník OSN António Guterres v přibližně stejnou dobu, kdy agentury informovaly o novém incidentu, uvedl, že útoky na mírové mise OSN představují porušení mezinárodního humanitárního práva a jejich opakování je nepřípustné.
Izraelská armáda minulý týden zahájila pozemní operaci v libanonské příhraniční oblasti, kde působí právě i mise OSN. Izrael tvrdí, že chce zničit vojenskou infrastrukturu libanonského hnutí Hizballáh, které od loňského října ostřeluje sever Izraele.
V rámci mise UNIFIL slouží přes 10 tisíc vojáků. Největší kontingenty mají s více než 1000 vojáky Indonésie a Itálie, následují Indie či Malajsie. Mise má dohlížet na plnění rezoluce 1701 Rady bezpečnosti OSN, která byla schválena v roce 2006 po předchozí izraelské vojenské operaci na jihu Libanonu proti Hizballáhu. Podle informací na stránkách mise v ní nepůsobí čeští vojáci.