‚Bude to mít následky.‘ Americký prezident odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu
Americký prezident Joe Biden se vyjádřil po mezinárodní vlně kritiky k postupu úřadů proti migrantům z tábora na jihu Texasu a uvedl, že na sebe v tomto směru bere zodpovědnost. Odsoudil při tom nedělní zásah jezdecké jednotky pohraniční stráže, který označil za ostudu. S odkazem na současné vyšetřování oznámil, že ‚to bude mít následky‘. Tábor u města Del Rio, kde v posledních dnech pobývaly tisíce lidí z Haiti a dalších zemí, je nyní prázdný.
Americký prezident vývoj okomentoval v odpovědi reportérce, která nedávné dění na americko-mexické hranici označila za chaos a Bidenovi připomenula, že před loňskými volbami sliboval obnovení ‚morální pověsti‘ Spojených států a konec tvrdé imigrační politiky tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.
„Selhal jste s tímto slibem? Tohle se děje pod vaším dozorem,“ uvedla novinářka.
„Samozřejmě, že na sebe beru zodpovědnost, jsem prezident,“ reagoval Biden. Následně kritizoval zásah pohraničníků na koních, kteří se v neděli u řeky Rio Grande postavili do cesty migrantům přicházejícím z Mexika. Novináři pak zachytili, jak jezdci některé běžence tmavé pleti nahánějí po břehu a jak nejméně jeden z nich zastrašuje přítomné svými otěžemi.
,Jsme odhodlaní najít správnou cestu.` USA představila cesty boje s migrací ze Střední Ameriky
Číst článek
„Je to nehorázné. Slibuji vám, že ti lidé za to zaplatí,“ prohlásil Biden. „Probíhá vyšetřování a bude to mít následky. Bude to mít následky. Je to ostuda, ale je to i víc než ostuda. Je to nebezpečné, je to špatně. (...) Jednoduše tohle nejsme my,“ pokračoval.
Jeho vláda ovšem nečelí kritice jen kvůli incidentu u Rio Grande, ale i kvůli využívání opatření z Trumpovy éry k okamžitým deportacím migrantů zpět do jejich domovských zemí. V případě tábora u texaského města Del Rio tvořili většinu z původních skoro 15 000 migrantů lidé z Haiti a úřady už nejméně 1 400 z nich poslaly v letadlech zpět.
Jejich vlast přitom trápí extrémní chudoba a mocenská krize, kterou prohloubil červencový atentát na prezidenta Jovenela Moïseho.
Nelidské vyhošťování
Za hromadné deportace na Haiti vládu kritizoval kromě jiných lídr Bidenovy Demokratické strany v americkém Senátu Chuck Schumer. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi zase upozornil, že postup amerických úřadů může být v rozporu s mezinárodním právem. Ve středu na svůj post rezignoval zvláštní vyslanec USA na Haiti Daniel Foote, který v rezignačním dopise vyhošťování označil za ‘nelidské‘.
Na texaské hranici táboří přes 13 000 migrantů. Bílý dům chce urychlit jejich vyhoštění
Číst článek
Americké úřady zároveň část haitských migrantů zadržených u texaského pohraničního tábora pouští na americké území. Další nejméně stovky běženců se odebraly zpět do Mexika kvůli obavě z nuceného odletu zpět do vlasti.
Podle agentury AP migranti v předchozích dnech proudili opačným směrem i v důsledku dezinformací na sociálních sítích a nepochopení imigrační politiky současné americké administrativy.
V táboře pod mostem spojujícím texaské Del Rio a mexické město Ciudad Acuña už dnes (pozn. red. v pátek) nikdo nezůstával, oznámil na tiskové konferenci starosta z americké strany Bruno Lozano.
Odchod migrantů podle AP označil za výtečnou zprávu. Ještě ve středu večer federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti počet lidí v táboře odhadovalo na pět tisíc.