Počet zabitých lidí na Haiti letos vzrostl na 4544 a dalších 2060 osob bylo zraněno. Na 700 000 Haiťanů je v zemi vysídleno, z toho polovina jsou děti.
Jednoho z šéfů gangu Kraze Baryè, známého pod přezdívkou Deshommes, postřelila policie v obvodu Torcelle ovládaném gangy na jihovýchodě hlavního města Port-au-Prince.
Gangy využívají jako informátory chlapce, kteří jsou cvičeni v používání zbraní a nasazováni do střetů proti policii. Dívky jsou podle svědectví znásilňovány, nuceny vařit a uklízet členům gangu.
Haiti čelí humanitární katastrofě, země je na pokraji naprostého rozvratu. Z věznice v hlavním městě uprchlo několik tisíc vězňů, aby se připojili k válce gangů, které ovládají velké části území.
Na Haiti předminulý týden vypukla vzpoura několika zločineckých gangů, které se spojily ve snaze svrhnout Henryho vládu. Henry byl v tu dobu na návštěvě Keni.
Vláda ve čtvrtek prodloužila výjimečný stav ve zmíněné oblasti hlavního města do 3. dubna. Momentálně platný zákaz nočního vycházení by měl podle dnešního oznámení trvat do pondělka.
Zatím poslední velký bezpečnostní incident se odehrál o víkendu, kdy při útěku několika tisíc vězňů z největší věznice v Port-au-Prince zemřelo podle agentury AFP nejméně deset lidí.
Gangy na Haiti ovládají odhadem asi 80 procent hlavního města, pod kontrolou mají i další oblasti a klíčové silnice, které spojují sever a jih země. Ztěžují distribuci potravin a humanitární pomoci.
Rozhodnutí organizace je reakcí na událost z pátečního odpoledne, kdy ozbrojení muži vnikli do nemocnice, z operačního sálu vyzvedli postřeleného muže a zabili ho střelou do hlavy.
V karibské zemi opět vypukla cholera. Na Haiti je navíc nedostatek paliva, na kterém je chod zdravotnictví závislý. Navíc je palivo potřebné i pro přísun pitné vody.
Tíživá životní situace nutí Haiťany a Dominikánce využít služeb pašeráků a vydat se na nebezpečnou cestu. V přeplněných lodích, bez jídla, pití a záchranných vest.
Prezident Moïse byl zastřelen loni 7. července ve své soukromé rezidenci na předměstí haitské metropole Port-au-Prince. V souvislosti s atentátem bylo zatčeno přes 40 podezřelých.
Útok obnovil obavy o bezpečnost představitelů této karibské země, která se od loňského červencového atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho zmítá v politickém chaosu.
Podle agentury byla na místě v době výbuchu asi stovka lidí. Podle agentur EFE a AP se snažili z havarovaného vozu odčerpat pohonné hmoty. Kromě 50 obětí jsou do nemocnic rozváženi i další zranění.
„Usilujeme o propuštění bez zaplacení výkupného. To je první krok. Přiznejme si upřímně, že když jim dáme požadované peníze, tak je použijí na další zbraně a munici,“ uvedl ministr Quitel.
Násilí a únosy nejsou v této chudé karibské zemi neobvyklé, i místní úřady ale překvapilo, že tentokrát jde o tak velkou skupinu. V posledních dvou měsících navíc frekvence únosů na Haiti zesílila.
Americký prezident Joe Biden se vyjádřil po mezinárodní vlně kritiky k postupu úřadů proti migrantům z tábora na jihu Texasu a uvedl, že na sebe v tomto směru bere zodpovědnost.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP.
V nemocnicích zůstavají i nezranění lidé. Jsou bez střechy nad hlavou a nemají kam jít. Kvůli tomu nemocnice postrádají lůžka. Někteří zůstávají na jejich dvorech. Chybí i pitná voda.
Sobotní zemětřesení o síle 7,2 stupně bylo v Americe druhé nejtragičtější za posledních 20 let, větší katastrofu zažilo Haiti v lednu 2010, kdy po otřesech zemřelo na 230 tisíc lidí.
Experti budou součástí mezinárodního Vyhodnocovacího a koordinačního týmu Evropské unie (EUCPT), který je složen ze 14 expertů mimo jiné z Francie, Německa, Španělska i dalších zemí Evropské unie.