Evropa musí bojovat s Putinem jako se zločineckými gangy, prohlásila Navalná před europoslanci

Ruský prezident Vladimir Putin je šéfem zločinecké organizace. A pokud na něj chce Evropská unie najít recept, musí být inovativní. Taková slova pronesla k poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku Julija Navalná, vdova po vůdci ruské opozice Alexeji Navalném, který zemřel v trestaneckém táboře na Sibiři. Další sankce podobné těm dosavadním nebo nová rezoluce podle ní nestačí.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Navalná před europoslanci ve Štrasburku

Julija Navalná před europoslanci ve Štrasburku | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Navalná v projevu řekla, že Evropa musí s Vladimirem Putinem bojovat stejně jako se zločineckými gangy. Podle ní není možné Putina zastavit nótami nebo přijímáním rezolucí.

Alexej Navalnyj bude pohřben v pátek odpoledne v Moskvě. Místo pro veřejné rozloučení se nedaří najít

Číst článek

Poznamenala také, že její manžel neustále přicházel s novými nápady, jak bojovat s Putinovým represivním režimem, jeho cenzurou a potlačováním opozice.

Evropa si podle Navalné musí uvědomit, že nejedná s politikem, ale s krvavým gangsterem. Je podle ní nutné zaměřit se na vyšetřování finančních machinací jeho přátel a spojenců v Evropě.

Vdova po ruském opozičního Alexeji Navalném také vyzvala, aby Evropská unie spolupracovala s miliony Rusů, kteří proti Putinově režimu vystupují.

Putinovi lidé podle ní manžela mučili tři roky, zavinili jeho smrt a poté zneužili jeho tělo, které dlouho odmítali vydat matce.

23:33

Politolog: Smrt Alexeje Navalného se jen odkládala. Stále však existovala naděje, že k nejhoršímu nedojde

Číst článek

Projev byl součástí uctění Navalného památky evropskými poslanci. Právě Putinovy praktiky a zacházení s novináři, politickými odpůrci a vězni jsou další součástí středečních jednání. O konečné rezoluci budou europoslanci hlasovat ve čtvrtek.

Podle úřední zprávy zemřel Navalnyj náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Úřady vydaly tělo jeho matce podle médií až 24. února. Do té doby ho odmítaly předat s tvrzením, že pokračuje vyšetřování příčin smrti.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval Putinův režim. Od roku 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme