V Kábulu explodovaly tři bomby, nejméně deset lidí přišlo kvůli výbuchům o život
Nejméně deset lidí přišlo o život poté, co v úterý na třech různých místech v Kábulu explodovaly tři bomby. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na mluvčího vlády. Město se ponořilo do tmy, protože jedna z bomb silně poničila rozvodnou stanici na jeho severu.
Dvě bomby vybuchly v západní části města. Kromě obětí na životech po nich zůstalo i více než deset zraněných. Útoky se staly v částech města obývaných menšinovými Hazáry, kteří vyznávají převážně šíitský islám. Policie obě zasažené oblasti uzavřela a do práce se pustili vyšetřovatelé.
‚Pšenice je poskvrněná krví vlastního syna.' Civilisté v Afghánistánu čelí neřešitelným rozhodnutím
Číst článek
K odpovědnosti se dosud nikdo nepřihlásil, nicméně afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát (IS) už dříve vyhlásila válku šíitům. Ti tvoří asi 20 procent obyvatelstva v dominantně sunnitském Afghánistánu. Odnož IS se přihlásila také k několika květnovým útokům na energetickou infrastrukturu v Kábulu a několika dalších provinciích.
Před necelým měsícem několik bomb explodovalo u dívčí školy v převážně hazárské čtvrti na západě Kábulu. Zemřelo skoro 90 lidí, mezi nimi mnoho studentek. Nikdo se k útoku nepřihlásil, podle Spojených států ho ale měli na svědomí teroristé z IS.
Spojené státy se z Afghánistánu do 11. září chystají stáhnout zbývající vojáky, odejít má také několik tisíc vojáků z členských zemí NATO. V souvislosti s tím narůstají obavy, že země zažívající už roky násilností se propadne do ještě většího chaosu. Útoků v Afghánistánu přibylo, i když Spojené státy ještě za vlády prezidenta Donalda Trumpa uzavřely loni v únoru příměří s hnutím Tálibán. Američtí vojáci a příslušníci jednotek NATO podle této dohody měli ze země odejít k letošnímu 1. květnu, jejich stahování ale z rozhodnutí nové administrativy prezidenta Joe Bidena začátkem minulého měsíce teprve začalo.