Kaddáfí chce vítězství, nebo smrt. Hrozí chemickými zbraněmi
Svržený libyjský diktátor Muammar Kaddáfí hodlá pokračovat v boji za svůj návrat k moci. Kaddáfí to uvedl v prohlášení, které odvysílala jemu věrná lokální rozhlasová stanice. Zdůraznil, že se nikdy nevzdá a jemu loajální jednotky jsou schopné se bránit ještě dlouhé měsíce a roky. Varoval také, že by mohl proměnit celou zemi v „moře lávy“.
Ačkoli povstalci už ovládli většinu země a v úterý i hlavní město Tripolis, Kaddáfí ještě může být nebezpečný.
„Kdysi sice přistoupil na dohodu o nešíření a likvidaci chemických zbraní, ale podle amerických zdrojů má stále asi 11 tun yperitu,“ říká zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín, který situaci sleduje přímo v Libyi.
Spojené státy vědí, kde chemické zbraně jsou a pokud by se okolo nich objevily podezřelé pohyby, zřejmě by ze vzduchu zasáhly. „Jde o město Raptá asi sto kilometrů jižně od Tripolisu, nebezpečná zůstává i Al Džafra, kde jsou umístěny také rakety,“ dodává Martin Dorazín.
Podle dostupných informací Kaddáfí z Libye neutekl. „Z hlavního města Tripolisu zřejmě odešel na jih a skrývá se v některé ze základen na Sahaře nebo v oblasti svého rodného Syrtu. Pro něj jsou jen dvě možnosti – vítězství, nebo smrt,“ míní Dorazín.
Kaddáfí přitom tvrdí, že se z Tripolisu stáhl pouze takticky a že se do něj vrátí, což se však už nezdá příliš pravděpodobné.
Jeden z vůdců povstalců Mahmúd Džibríl vyzval občany k zachování klidu. Lidé se podle něj nesmí uchýlit k vyřizování účtů. Panují obavy z toho, aby v zemi nenastal chaos a nepřevládlo násilí.
Peníze na obnovu země
Povstalci chtějí pro obnovu země využít miliardy dolarů, které má bývalý diktátor na zahraničních kontech. Dnes se v Kataru koná konference, kde budou povstalci požadovat uvolnění prvních 2,5 miliard dolarů. Očekává se, že by je mohli dostat do týdne.
„Režim měl na kontech více než sto miliard dolarů, které byly rezolucí OSN zmrazeny a povstalci se k těmto penězům chtějí dostat. K tomu je však potřeba nová rezoluce, s níž by muselo souhlasit i Rusko a Čína, které dosud pomoc Severoatlantické aliance Libyi kritizovaly,“ uvádí zpravodaj Radiožurnálu Ondřej Houska.