Kaddáfího odpůrce mají v ulicích vystřídat stoupenci diktátora
Násilí v Libyi pokračuje a tamní lidové povstání proti vládnoucímu režimu je zatím nejkrvavější ze všech arabských států. Zahynuly už stovky lidí. Vůdce režimu Muammar Kaddáfí měl večer velmi emotivní projev k národu. Ani náznakem se ale nezmínil, že by chtěl odejít do ústranní, a naopak varoval, že revoltu tvrdě potlačí. Navíc na dnešek vyzval do libyjských ulic své stoupence.
V ulicích libyjských měst jsou vidět hlavně Kaddáfího odpůrci a lidé, kteří bojují za diktátora, jsou zejména úředně nasazení policisté a vojáci.
O poměru sil mezi Kaddáfího odpůrci a stoupenci v Libyi mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Břetislav Tureček
Většina Libyjců zatím zůstává v bezpečí svých domovů, což může být dáno strachem z dění na ulicích. Tito lidé ale mohou stát za současným režimem, který jim dává práci a sociální jistoty.
Místopředseda Sdružení Libyjců v Česku Dia Addín Felfel ale míní, že momentálně už Kaddáfímu nevěří ani jeho stoupenci.
„Kaddáfí už přesáhl všechny hranice. Včera bylo evidentní, že už nemá moc v rukách jako dřív a že ztrácí všechny své blízké,“ řekl Felfel ve vysílání Rádia Česko.
Vývoj v Libyi okomentoval na Rádiu Česko místopředseda Sdružení Libyjců v Česku Dia Addín Felfel
Velkou roli také v Libyi stále hraje kmenové uspořádání, proto bude poměr sil důležité, jak se za Kaddáfího či naopak proti němu postaví někteří kmenoví vůdci.
V Libyi je údajně až 140 různých kmenů a klanů, podstatnější vliv z nich má asi 30. Některé z nich už do vývoje v posledních dnech zasáhly.
Například největší kmen v zemi Warfala se postavil proti Kaddáfímu. Kmen Zuwaja na východě země zase pohrozil, že zastaví produkci ropy.
Na druhé straně je kmen Kaddáfa, které má velké zastoupení v libyjském letectvu a pochází z něj i vůdce režimu Muammar Kaddáfí.