19 mrtvých, přes 500 nakažených. Kalifornii trápí neviditelný zabiják: bující epidemie žloutenky A

Kalifornii sužuje smrtící epidemie žloutenky A. S nebezpečným virem, který jen v San Diegu zabil už 19 lidí a přes 500 jich nakazil, bojují zdravotníci přímo v ulicích měst. Zatím je však situace kritická a tamní úřady už vyhlásily stav nouze. Přímo na místě natáčel štáb VICE News.

San Diego (Kalifornie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Už jste byl někdy očkovaný?" sklání se štíhlá žena v bílém plášti k muži s odhaleným ramenem a natahuje si přitom ochranné rukavice. "Svůj virus žloutenky A jsem ještě nikdy nedostal. Jen mi ho klidně dejte," žertuje sedící muž.

Tajemná nemoc léta zabíjela děti. Lékaři vystopovali viníka: smrtící liči

Číst článek

Jenže žerty stranou: Paulina Bobenriethová neboli žena v bílém plášti dobře ví, že skutečnost příliš veselá není. Z pozice zaměstnankyně místního úřadu pro ochranu veřejného zdraví tráví už měsíce v ulicích San Diega, kde od letošního března bují nebezpečná nákaza.

Epidemie bez obdoby

"Jako zdravotník pracuju už 25 let a tahle epidemie nemá obdoby," vrtí Bobenriethová hlavou. "Je skutečně neobvyklá kvůli těm, které nakazila. Tihle lidé jsou velmi zranitelní. A jsou to lidé, u kterých není samozřejmé, že vyhledají pomoc," vysvětluje v reportáži VICE News.

Řeč je o těch, kteří nemají střechu nad hlavou. Virus hepatitidy A letos v Kalifornii vyvolal druhou nejhorší epidemii tohoto typu žloutenky ve Spojených státech za posledních 20 let. Jen v samotném San Diegu úřady vyčíslily už 19 mrtvých a přes 500 infikovaných; nákazu už hlásí také okresy Los Angeles, San Francisco a Santa Cruz. A drtivou většinu obětí představují právě bezdomovci.

ŽLOUTENKA A

Žloutenka (hepatitida) typu A je virová infekce, která napadá a poškozuje játra. Vysoce nakažlivý virus vyvolává poruchu jater, jejíž závažnost se liší případ od případu, může však vést i k těžké nemoci trvající měsíce, v krajním případě dokonce ke smrti.

Mezi symptomy patří únava, závratě, horečka, nevolnost a ztráta chuti k jídlu, bolesti žaludku, průjem nebo žloutnutí očního bělma; někteří nemocní jsou však bez příznaků.

Virus HAV se přenáší:

  • tělesným kontaktem s kontaminovaným jídlem či předměty
  • fekáliemi (stačí i nepatrné množství na rukách)
  • pohlavním stykem

Prostředí, v němž žijí, totiž viru svědčí. Žloutence A se často přezdívá "nemoc špinavých rukou" a nedostatečná hygiena je pro ni živnou půdou. 

Zůstat čistý

Jerry Lewis přišel o domov letos v květnu, měl však relativní štěstí: očkování už má za sebou. Přesto si dlouho drhne ruce v jednom z umyvadel, které v ulicích spolu s mobilními sprchami rozmístily lokální nevládní organizace. Pečlivě si umývá každičký kousek kůže, včetně míst pod nehty.

"Žloutenka A je strašidelná. Čistota je základ," vysvětluje. A popisuje, jak je pro lidi bez domova těžké udržovat každodenní hygienu: sanitární zařízení bývají obtížně dostupná.

Úřady se s nebezpečnou epidemií snaží bojovat. Paulina Bobenriethová a desítky dalších zdravotníků v ulicích kalifornských měst naočkovali už na 75 tisíc lidí bez domova a kalifornský guvernér Jerry Brown minulý týden vyhlásil stav nouze, aby zajistil účinnou distribuci vakcíny.

"Náš přístup musí být jiný," popisuje pro VICE News Bobenriethová. "Všechny sestry jsou v terénu, teď je to opravdu o tom zapojit všechny dostupné ruce, dokud tahle epidemie nebude za námi."

Nicméně jak konstatuje BBC, zdravotníci už varovali, že zkrocení epidemie může trvat měsíce, dokonce roky.

Žloutenka typu A . | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme