‚Kanaďané ignorují americké výrobky.‘ Tématem nadcházejících voleb je kromě vztahů s USA i růst cen
Kanaďanům zbývá už jen den na rozhodnutí, komu dají hlas v pondělních předčasných volbách. Ty vyvolal v březnu úřadující premiér Marc Carney, aby si hlavní představitel Kanady zajistil podporu voličů pro budoucí jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o clech a obchodních bariérách.
Hlavními stranami s nadějí na volební vítězství jsou dnes vládnoucí Carneyho Liberální strana a největší opoziční Konzervativci v čele s Pierrem Poilievrem. Liberálové mají podle průzkumů před Konzervativní stranou náskok 3%.
‚Kanaďané ignorují americké výrobky.‘ Tématem nadcházejících voleb je kromě vztahů s USA i růst cen
Strany využívají v chladném kanadském jaru k oslovení voličů větší shromáždění jen málo. Většinou nejsou pod širým nebem, ale v sekretariátech stran, v továrnách nebo společenských centrech.
Politici sázejí na osobní agitaci dobrovolníků u voličů doma nebo na telefonické oslovování občanů. A také na známé tváře. Jednu kandidátku v metropoli Ottawě přišel podpořit Jean Chretien, který byl 10 let kanadským premiérem na přelomu 20. a 21. století.
Kanada je podle něj neuvěřitelná země. Ještě nikdy nebyla tak jednotná. S tím souhlasí i paní Susanna, která pracuje jako koordinátorka dobrovolnických akcí.
Na USA máme největší páky na světě, kanadská ministryně zahraničí věří, že vyhrají celní válku
Číst článek
„Naprosto souhlasím. Není nic lepšího k mobilizaci občanů, než nějaká hrozba. Jsem opravdu hrdá na to, že jsem Kanaďanka,“ říká Susanna.
Susanna od nového vedení země očekává, že budou hájit v první řadě kanadské zájmy. Odstraní obchodní bariéry, které existují mezi jednotlivými provinciemi a teritorii. Její město Ottawa a provincie Ontario se skutečně otevřou ostatním členům kanadské federace a země bude vnitřně nezávislá.
Také pro účetního v právnické firmě pana Dominica je zásadní otázka, jak pevný bude postoj nové vlády vůči americkým clům a hrozbám prezidenta Trumpa o připojení Kanady jako 51. státu USA.
Zdražování a Trump
Za důležité téma považuje i růst životních nákladů, ale postoj k Donaldu Trumpovi je to hlavní, co lidé řeší a o čem se diskutovalo i u něj doma.
Julie a Martin Pohankovi žijí v Montrealu v Kanadě v provincii Quebec. Paní Julie přes 20 let, pan Martin již více než 30 let.
„Všimli jsme si, že produkty, které se dováží přímo z Ameriky, jsou kanadskými zákazníky ignorovány. Lidé se snaží kupovat kanadské nebo quebecké výrobky,“ komentuje paní Julie následky amerických cel na Kanadu.
„Například model 3 Tesly se zvedl o 11 tisíc, možná další modely jako třeba Ford F150 se také zdražily. Je to zatím velmi komplikované. Někteří výrobci zatím nevědí, jak přesně se tarify budou počítat. Každý den se to mění. Tarify, které platí na Kanadu jsou zatím zaměřené hlavně na výrobu železa a hliníku. A tam již firmy začaly lidi vyhazovat,“ dodává manžel Julie ke zdražování po zavedení kanadských recipročních cel.
„Já si myslím, že pro hodně lidí bude tématem prezident Trump a jak náš nový premiér bude ovládat vyjednávání s Trumpem. Ale nejdůležitější věc pro lidi je, že je všechno drahé,“ zmiňuje Čech žijící v Québecu.
Příští kanadský premiér je zkušený ekonom a krizový manažer. V politice je outsider, říká expertka
Číst článek
„Jak říká manžel, živobytí je opravdu dražší. Mladší generace nejsou schopny si dovolit ani koupit nový dům, nejsou schopny vychovávat rodinu a mít kvalitu života na úrovni, kterou Kanada dříve měla. Je velká záplava migrantů, kteří sem přichází a to bohužel také ovlivňuje celou ekonomiku Kanady. Velká změna, kterou chceme pro Kanadu, bude ovlivňovat naše volení,“ dodává jeho žena.
Tedy rostoucí životní náklady a rozhodný postoj k vládě u jižních sousedů ve Spojených státech. To jsou pro rodilé Kanaďany i české přistěhovalce s kanadským občanstvím ta hlavní témata, která o vítězi pondělních předčasných voleb rozhodnou.