Kauza Strausse-Kahna zřejmě míří k finančnímu vyrovnání s pokojskou
Uznávaný ekonom, ale také milovník žen Dominique Strauss-Kahn se nepěkně zviditelnil aférkou s pokojskou v newyorském hotelu Sofitel. Kvůli obvinění ze sexuálního deliktu přišel nejen o šance stát se francouzským prezidentem, ale také musel rezignovat na místo předsedy Mezinárodního měnového fondu. Případ ale nyní směřuje ke konci, mezi Strauss-Kahnem a Nafisatou Diallovou se schyluje k finančnímu vyrovnání.
Trestní stíhání proti Strauss-Kahnovi bylo zastaveno a pokojská se s ním nyní soudí v občansko-právním sporu. Francouzský list Le Monde uvedel, že Diallová má v rámci finančního vyrovnání dostat šest milionů dolarů.
Tři miliony si Strauss-Kahn údajně půjčí od banky, druhou část peněz mu má poskytnout jeho manželka Anne Sinclairová, která už s ním ale nežije. Dohoda by prý měla být podepsána příští týden v New Yorku a celý případ z loňského května se tím definitivně uzavře.
O kauze Dominqua Strauss-Kahna informoval zahraniční zpravodaj v USA Vít Pohanka
Tyto informace však vehementně popírají Strauss-Kahnovi právníci. Jeden z nich poskytl rozhovor listu New York Times a zprávy francouzských médií o výši finančního vyrovnání označil za zcela mylné. Strauss-Kahn navíc sám podal žalobu na Diallovou, protože ho prý poškodila v jeho politické kariéře.
Ekonom se však v brzké době možná zbaví i dalšího břemene. Soud by ho měl zprostit viny i v případu kuplířství - aféry kolem hotelu Carlton v Lille. Rozsudek měl být vynesen už ve středu, nakonec bylo ale stání o tři týdny odročeno. Strauss-Kahn věří, že od soudu vyjde úspěšně a bude zcela očištěn.
Prezidentem už se asi nikdy nestane
Otázkou nyní je, jak „čistý“ bude i v očích francouzské veřejnosti. Záležet bude zřejmě na tom, na jaké úrovni se do politiky vrátí. Na ministerskou úroveň se téměř jistě nedostane, ale v politice bude zřejmě hrát důležitou roli, i když třeba v zákulisí.
Poptávka po něm bude. Mnozí ekonomové, i levicového pohledu, předpovídají, že působení současného francouzského prezidenta Hollanda nemusí dobře dopadnout. Čeká se na návrat někoho, kdo je ekonomicky velmi respektován. A Strauss-Kahn je vnímán jako vynikající ekonom, který může pomoci jak pravici, tak levici.
Velký otazník visí i nad jeho případnou kandidaturou na prezidenta. Ve Spojených státech amerických by to po jeho aférách bylo zcela vyloučené, i když žádný "hon na čarodějnice" se v USA nekonal. Strauss-Kahn je tam vnímán jako politik a ekonom, jehož sexuální život se pohyboval na hraně zákona.
Francie je ovšem benevolentnější. Přesto zatím vše nasvědčuje tomu, že Strauss-Kahnův soukromý život je příliš i na tolerantní Francouze.