Ke Kandaháru míří americké tanky
Třicet amerických tanků vyjelo z pouštní letecké základny na jihu Afghánistánu a směřuje do města Kandahár. Kolonu střeží ze vzduchu americké letouny. Příslušníci americké námořní pěchoty také obsadili v afghánské metropoli Kábulu budovu velvyslanectví Spojených států. Vojáci na střeše budovy umístili pytle s pískem a zřídili tam pozorovatelnu. Americké bombardování horské oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu mezitím pokračuje s neslábnoucí intenzitou. Bin Ládin, ani šéf Talibanu Umar ale zatím nebyli chyceni.
Konvoj, v němž byla i další vojenská vozidla, opustil americkou základnu v provincii Hílmand. Svědkové, kteří zahlédli konvoj 70 kilometrů západně od Kandaháru, uvedli, že viděli 30 tanků. Podle mluvčího americké armády Vica Harrise je úkolem předvoje vyhodnotit situaci. Složky tvoří z poloviny civilisté z ministerstva zahraničí a z poloviny vojáci. Toto tvrzení ale americké zdroje na místě nepotvrdily. Není totiž známo, že by americká armáda měla v Afghánistánu tanky, do Afghánistánu byla letecky dopravena pouze lehce obrněná vozidla.
Horská oblast Tora Bora na východě Afghánistánu vzdoruje neustávajícímu americkému bombardování. Kolem milic islámského radikála Usámy bin Ládina se ale prý stahuje smyčka. Podle agentury AP postupovaly malé skupiny protitalibanských ozbrojenců ze tří stran po horských cestách, zatímco tanky ostřelovaly postavení bin Ládinových bojovníků. Ve dvou údolích a na okolních hřebenech je údajně přes tisíc příslušníků Al Kajdy, kteří se brání minomety a těžkými kulomety. Protitalibanské síly odpovídají palbou z tanků T-55.
Podle mluvčího východoafghánských kmenových sil Hafta Gula je cílem dnešního útoku dobýt údolí Milava a horský hřeben nad údolím Tora Bora. V obou údolích jsou desítky jeskyň, v nichž se bin Ládinovi bojovníci ukrývají. Podle Severní koalice se bin Ládin stále nachází v horách mezi Tora Bora a soutěskou Vazírí. Jeden z opozičních velitelů ale přiznal, že od pátku nemá žádné nové důkazy o bin Ládinově přítomnosti.
Jeden ze svědků údajně spatřil amerického vojáka na střeše bývalé rezidence nejvyššího vůdce hnutí Taliban mully Muhammada Umara. Ten se od páteční kapitulace Talibanu v Kandaháru zdržuje na neznámém místě. Vůdce teroristů dal údajně vybudovat na hřebenu okolních hor další podzemní úkryty. Podle mluvčí amerického ministerstva obrany Victorie Clarkové se Umar zřejmě nadále pohybuje v okolí města doprovázen hrstkou stoupenců. Washington však neví, kde Umar, ani Usáma bin Ládin označovaný za strůjce zářijových teroristických atentátů v USA, jsou. Clarková také ve Washingtonu uvedla, že při bombardování Afghánistánu od začátku kampaně použito asi 12 tisíc bomb a raket. Kolem 60 procent tvořily takzvané chytré zbraně naváděné laserem nebo satelitem.
Chaos a zmatek vládne ve městě Kandahár, kde propukl boj o moc mezi pěti paštunskými veliteli. Pět paštunských vůdců se snaží na jihoafghánským městem převzít moc, ze kterého byly před čtyřmi dny vytlačeny ozbrojené jednotky hnutí Taliban. Město si mezi sebou zatím rozdělili na pět sfér vlivu a nyní se nemohou dohodnout, kdo z nich se stane jediným a hlavním vládcem Kandaháru. Boj o moc je provázen střelbou a ozrojenými srážkami mezi přívrženci jednotlivých lídrů, mezi kterými je i nový šéf afghánské prozatímní vlády Hamíd Karzáí. V okolí města se navíc pohybují ozbrojené skupiny Talibů, kterým se podařilo proniknout oblíčením, takže vyjet z města je stejně nebezpečné jako v něm zůstat.
Americká vláda zvažuje zveřejnění videozáznamu, na kterém Usáma bin Ládin uvádí, že byl příjemně překvapen rozsahem škod při zářijových teroristických útocích v USA. Bin Ládin mj. uvedl, že úspěch - tedy škody - byl větší, než se předpokládalo. O zveřejnění pásky debatuje dnes Národní bezpečnostní rada amerického prezidenta. I když prezident George Bush nechce dělat bin Ládinovi publicitu, zdá se mu, že zveřejnění záznamu je důležité, aby lidé věděli, co bin Ládin v tomto smyslu řekl, prohlásil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.
OSN a nevládní organizace začaly v afghánské metropoli Kábulu opět rozdělovat potravinovou pomoc. Oznámila to tisková agentura AFP. Proti údajně špatné distribuci pomoci včera v Kábulu protestovali jeho obyvatelé. Podle mluvčí OSN Wiviny Belmontové byla ale distribuce mouky v 16 kábulských střediscích přerušena z bezpečnostních důvodů. Afghánský představitel Světového programu pro výživu Abdulláh ale považuje situaci v distribučních střediscích v Kábulu za normální. Obyvatelé, kteří jsou držiteli přídělových lístků, dostávají na jednu rodinu padesátikilogramové balení mouky.