Je Kim Čong-un jen šílený mladík s jaderným arzenálem, nebo má plán? ptá se Pentagon

Jedním z klíčových problémů letošního roku bylo napětí kolem jaderného a raketového programu KLDR. Severokorejský vůdce Kim Čong-un tvrdí, že má raketu schopnou zasáhnout Spojené státy i nést jadernou hlavici. Amerika odpověděla bombastickými slovy. Prezident Donald Trump ale krizi zažehnat nedokázal. Ta se přelévá i do příštího roku a Kim Čong-un budí ve světě stále větší nervozitu.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce KLDR a předseda Korejské strany práce Kim Čong-un.

Vůdce KLDR a předseda Korejské strany práce Kim Čong-un. | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

Málokdy byly dějiny tak hlasité, jako když Severní Korea na konci listopadu vyzkoušela raketu, která může zasáhnout celé Spojené státy. Mladíkovi s jaderným arzenálem, jak tamního diktátora Kim Čong-una překřtil deník The New York Times, se znovu podařilo zaskočit svět.

Spolužáci ze střední školy ve Švýcarsku Kima popsali jako fanouška basketbalu se sklony k násilí a velkým egem. Když se před téměř šesti lety ujal vlády, málokdo mu dával šance. Byl příliš mladý, brzy ale ukázal, že je především nelítostný. Zklikvidoval své soupeře a podle koreanisty Jaromíra Chlady všechny překvapil.

Žádný šílenec ani provokatér. Kim Čong-un se jen snaží přežít, tvrdí CIA

Číst článek

„Z mocenského hlediska se ukázalo, že je velmi schopný a reaguje jak ve vnitrostátním sektoru, tak na mezinárodním poli natolik, že je pořád ve hře.“

Rakety držely Severní Koreu ve hře celý rok, celkem jich zatím odpálila třiadvacet. Doprovázela je stále silnější slova a napětí. Americký prezident Donald Trump o korejském vůdci mluvil jako o rakeťákovi, ale také malém tlusťochovi, ten mu na oplátku vyčetl senilitu. Stále častěji se ovšem také mluvilo o hrozbě jaderné války. Šéf Bílého domu nevyloučil žádné možnosti.

„Severní Korea by ve vlastním zájmu už neměla Spojeným státům hrozit. Jinak je čekají plameny a zuřivost, jaké svět ještě nepoznal,“ říkal tehdy americký prezident.

V sousední Jižní Koreji vyostřenou situaci sledují s napětím a někdy i šibeničním humorem. Známá youtuberka takto v žertu předváděla, jak si balí nezbytné věci pro případ útoku.

Pchjongčchang není Pchjongjang

Pořadatelé zimní olympiády v Pchjongčchangu slibují účastníkům bezpečí a mírní obavy z války. Místní guvernér Čoj Mun-sun si stěžoval spíše na to, že lidé dějiště her často zaměňují za hlavní město severního souseda.

„Většina cizinců si Pchjongčchang plete s Pchjongjangem. To je hrozné. Pchjongčchang se od Pchjongjangu velmi liší. Velmi. Nepleťte si je prosím.“

Nukleární, válka a 2800krát Kim: nejoblíbenější slova severokorejské propagandy pod lupou

Číst článek

Spojené státy zatím vůči Pchjongjangu nechaly zpřísnit sankce. Co dál, ale zatím nevědí. Nepřátelský režim s raketou s jadernou náloží schopnou zasáhnout kterékoliv místo na jejich území je pro ně noční můra. Stejně tak ale případný konflikt, který by mohl mít miliony obětí. Analytik Fareed Zakaria proto navrhuje návrat k jednacímu stolu.

„Na rozhovorech s Pchjongjangem není nic špatného. Ani na hledání způsobu, jak Severní Koreu přimět k ústupkům a úplné likvidaci jaderného programu,“ radí Zakaria.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson se diplomacii nebrání. Kim teď může ukázat, do jaké míry jde o racionálního hráče. Zda dalšími testy raket situaci zostří, anebo bude ochotný k ústupkům. Výsledek vysoké hry s nukleárním arzenálem bude napjatě očekávat celý svět. Pro druhdy nesmělého a podceňovaného chlapce se zbytnělým egem to musí být velké zadostiučinění.

Zdeněk Fučík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme