KLDR provedla nespecifikovaný test na základně Sohe. Dříve z ní Severokorejci posílali rakety do vesmíru
Severní Korea v neděli oznámila, že provedla „velice významný“ test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Jaké zařízení bylo testováno, neupřesnila. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA budou výsledky zmíněné zkoušky využity k posílení strategického postavení země.
Americký prezident Donald Trump v neděli na twitteru uvedl, že Kim Čong-un riskuje a jestliže bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí „všechno“. Severokorejský vůdce musí podle něj pracovat na denuklearizaci jeho země.
KLDR potvrdila test nové balistické rakety. Zkouška přišla den po obnově rozhovorů s USA
Číst článek
„Kim Čong-un je dost chytrý a může toho mnohem více ztratit, vlastně všechno, jestliže se bude chovat nepřátelsky. Podepsal se mnou v Singapuru zásadní dohodu o denuklearizaci,“ napsal Trump. „Nechce narušit speciální vztah, který má s prezidentem Spojených států, ani nechce zasahovat do amerických prezidentských voleb v listopadu,“ dodal Trump na adresu severokorejského vůdce.
Na základně Sohe, zřízené v roce 2008, uskutečnila Severní Korea v minulosti zkoušky raketových motorů. V prosinci 2012 navíc Pchjongjang vypustil ze základny Sohe raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu první severokorejskou pozorovací družici. Další raketu se satelitem vypustila KLDR ze Sohe v únoru 2016. V obou případech za to čelila ostré mezinárodní kritice.
Zkouška balistických střel
Řada západních zemí i OSN Pchjongjang obvinily, že pod rouškou vynesení družice na orbitu testovala technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice a zasahovat cíle až na severoamerické pevnině. Balistické střely mají totiž podobný trup, motory a další části jako rakety, které ze Sohe do vesmíru odstartovaly.
V loňském roce vůdce KLDR Kim Čong-un na mezikorejském summitu slíbil, že zkušební středisko raketových motorů a odpalovací rampy v Sohe nechá za účasti mezinárodních expertů rozebrat.
KLDR následně s demontáží začala, letos na jaře ale podle satelitních snímků část střelnice zase obnovila. Stalo se tak po druhé schůzce Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v únoru v Hanoji.
Hanojský summit skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat „jinou cestu“.
V sobotu severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song řekl, že ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy.