Důsledky industrializace? Klima se mění, lidé umírají, v Německu vzrostla průměrná teplota o 1,5 stupně

Na úterní tiskové konferenci v Berlíně představila německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová zprávu o dopadech klimatických změn na spolkovou republiku. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že průměrná teplota na území Německa vzrostla od předindustriální doby o 1,5 stupně Celsia. Tento růst se navíc v posledních letech výrazně urychlil.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunce, klimatické změny, globální oteplování (ilustrační foto)

Růst průměrné teploty v Německu se v posledních letech výrazně urychlil | Foto: Mtl341/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay | Foto: Mtl341/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Klimatické změny mají podle německé ministryně životního prostředí již nyní zásadní dopady na všechny oblasti lidského života a jsou pro Německo zdravotním rizikem. „Závěry jsou jednoznačné a nedají se zpochybnit. Klimatické změny proměňují počasí tady v Německu stále citelněji. Změny množství srážek, výkyvů teploty, četnosti bouří jsou zřetelně měřitelné,“ uvedla Schulzeová.

Jedenáct tisíc vědců vyhlásilo klimatickou krizi. Planetě podle nich hrozí ‚nepopsatelné utrpení‘

Číst článek

Jen v Německu si vlny veder během let 2003, 2006 a 2015 vyžádaly přes 6000 životů. Podle Schulzeové postihují klimatické změny všechny, a je tedy nutné, aby proti nim bojoval celý svět.

Cílem světového společenství je, aby vzrůst průměrných teplot ve srovnání s předindustriální dobou nebyl na konci tohoto století vyšší než dva stupně Celsia, ideálně než 1,5 stupně. V Německu byla přitom už loni průměrná teplota ve srovnání s rokem 1881 právě o tolik vyšší.

První německá zpráva o dopadech klimatických změn v roce 2013 ukazovala zvýšení průměrných teplot o 1,2 stupně a od té doby podle ministryně stouply o dalších 0,3 stupně.

„Těžko jen pomyslet na důsledky, co by to znamenalo, kdyby nárůst pokračoval takhle rychle,“ podotkla Schulzeová, podle které u klimatu nejde pouze o ledovce nebo lední medvědy, ale také o základy všedního života v Německu.

Další, kdo změnu klimatu výrazně pociťuje, jsou zemědělci, kteří v posledních letech zaznamenali velké výpadky úrody či úhyn milionů smrků v lesích. Dále je také zřetelně znát úbytek spodních vod a pokles hladin řek, což má negativní vliv na lodní dopravu.

Der Klimawandel ist längst in Deutschland angekommen. Gerade habe ich den aktuellen Monitoringbericht vorgestellt, der zeigt, welche Risiken & Schäden die Erderwärmung mit sich bringt. Deshalb: Mehr #Klimaschutz aber auch konsequente Anpassung an unvermeidbare Klimawandel-Folgen!

12:49 – 26. 11. 2019

15 57

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme