Konec 1. světové války připomíná Den válečných veteránů, ve Francii je státní svátek

První světová válka byla podle historiků v jistém smyslu pro Francouze mnohem tragičtější než druhá. Během konfliktu tam ztratila téměř každá rodina někoho blízkého, z války se nevrátilo 1 400 000 Francouzů. Dnes, v Den válečných veteránů, si ve Francii znovu ve velkém připomenou události první světové války.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Francois Hollande na oslavách konce války v Paříži

Francouzský prezident Francois Hollande na oslavách konce války v Paříži | Zdroj: Reuters

Ve Francii je dnes státní svátek, konec první světové války si připomínají nejen v Paříži, ale ve stovkách dalších měst, městeček a vesnicích po celé zemi. Nejvíce v Alsasku, Champagni a na severu Francie.

„Naše území bylo významně poznamenáno první i druhou světovou válkou. Otce jsem ztratil, když mi bylo pět let. Výrazně poznamenala naše životy,“ připomíná jeden z veteránů z Alsaska-Lotrynska.

Čtyřicetiletý Jacques původem z Lille říká, že v jeho rodině přišel o život bratr jeho babičky. Bylo to v roce l916.

Symbolem Dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, je červený mák. Proto se mu také říká Den červených máků. V roce 1918 byla v tento den ukončena 1. světová válka podepsáním příměří ve francouzském Compiegne a od roku 1920 přijali váleční veteráni květ červeného máku, který rostl na mohylách jejich padlých válečných druhů, za symbol vzpomínky na válečné hroby.

Osmdesátiletý Jean Pierre z Paříže zase upozorňuje na to, že druhá světová válka zůstává více ve vzpomínkách. Protože na živu jsou lidé, kteří ji prožili a pamatují.

Ale ta první měla pro francouzské rodiny mnohem tragičtější následky, ztráty byly obrovské, ale hlavně lidé velmi trpěli, proto je podle něj nutné si tento konflikt stále připomínat.

Někteří Francouzi také tvrdí, že první světová válka skončila až v roce l945, teprve poté zavládl v Evropě na dlouho dobu mír.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme