Konec burek v Maroku, nesmí se ani vyrábět

Marocké úřady kvůli potřebě zvýšit bezpečnost v zemi rozhodly o zákazu výroby, prodeje a nošení burek. S odvoláním na oběžník ministerstva vnitra o tom informovala marocká média.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahalování, islám, muslimka, burka

Zahalování, islám, muslimka, burka | Foto: zdroj: Flickr.com, Creativ Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic

Burka je oděv, který zakrývá muslimkám celé tělo a ponechává jim mřížku přes oči. Oblékání burek je obvyklé na Blízkém východě, Afghánistánu i Pákistánu, v Maroku je ovšem velmi vzácným jevem. Většina marockých žen nosí totiž hidžáb – šátek zakrývající vlasy.

Ministerstvo vnitra rozeslalo oběžník svým zaměstnancům odpovídajícím v regionech za obchodní záležitosti s pokyny, aby začátkem tohoto týdne nepovolovali výrobu burek. Informace o zákazu už doputovala i k obchodníkům v Casablance. V Tarúdantu se mají obchody tohoto zboží zbavit do 48 hodin. V některých městech je zboží označováno jako afghánský nikáb a v případě, že ho obchodníci neodstraní, hrozí jim úřady zabavením zboží.

Marocký král Muhammad VI. hlásí umírněný islám. Přesto je však v této zemi vidět soupeření mezi moderností a konzervatismem. „Zločinci několikrát použili tento oděv k páchání svých zločinů,“ zdůvodnil médiím zákaz ministr vnitra.

Pro představitelky marockých žen je zákaz burky "významným krokem v boji proti náboženskému extremismu" v Maroku. Zákaz však vyvolal obavy salafistů a dalších muslimských tradicionalistů. Tvrdí, že to povede k zákazu nošení nikábů.

„Je možné, že se Maroko blíží k zákazu nikábu, který muslimky nosí již pět století? Pokud se tak stane, byla by to katastrofa,“ řekl jeden z místních šejků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme